Kontrowersyjna interwencja policji w Jordanowie. Oświadczenie komendy

111

Po internecie krąży nagranie z budzącej kontrowersje policyjnej interwencji, która miała miejsce w Jordanowie (woj. małopolskie). Na wideo widać funkcjonariusza obezwładniającego młodego człowieka na prywatnej posesji. Sprawę skomentowała Komenda Powiatowa Policji.

Kontrowersyjna interwencja policji w Jordanowie. Oświadczenie komendy
Kontrowersyjna interwencja policji w Jordanowie. Jest oświadczenie policji (YouTube)

Do sytuacji uchwyconej na nagraniu doszło w niedzielę 26 marca. Wideo, o którym mowa, rozpoczyna się w połowie "akcji", gdy patrol policji jest na posesji ul. 3 maja w Jordanowie (powiat suski).

Kontrowersyjna interwencja policji w Jordanowie

Policjant widoczny na filmie w bezpardonowy sposób obezwładnił młodego mężczyznę, z niewytłumaczonych na wideo powodów. Zatrzymany został rzucony na ziemię, po czym funkcjonariusz kolanem przycisnął jego głowę do gleby.

Na nagraniu słychać, że obezwładniony mężczyzna skarżył się na silny ból i problemy z oddychaniem, ale policjant to zlekceważył. Nie zwracał też uwagi na krytykę ze strony obecnych na miejscu kobiet, które sygnalizowały, że funkcjonariusz "robi mężczyźnie krzywdę".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Strzelanina w szkole w Nashville. Kamery nagrały napastniczkę

Z relacji świadków dostępnych w mediach społecznościowych wynika, że policjant podszedł do zaparkowanego na prywatnej posesji auta, w którym 25-latek siedział ze swoją znajomą. Funkcjonariusz miał następnie wywlec mężczyznę z auta, szarpać się z nim, a na koniec zawieźć na komisariat. Zatrzymany miał rzekomo nie usłyszeć żadnych zarzutów.

Oświadczenie policji

Inną wersję wydarzeń przedstawił rzecznik prasowy KPP w Suchej Beskidzkiej Wojciech Copija. Jak wynika z opublikowanego przez niego komunikatu, policjant podczas patrolu, zauważył, że samochód prowadził 25-letni mieszkaniec powiatu suskiego posiadający aktualny zakaz sądowy prowadzenia pojazdów mechanicznych

Autem mieli podróżować pasażerowie, w tym 9-letnie dziecko. "Zanim pojazd został zatrzymany przez policjanta, wjechał on na teren prywatnej posesji, gdzie policjant podjął interwencję w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa" - poinformował Wojciech Copija.

Kierowca, widząc, za sobą policjanta, podjął próbę ucieczki, lecz został obezwładniony. Nagranie z tej interwencji pojawiło się w sieci. Nie obrazuje jednak wszystkich okoliczności zdarzenia - czytamy w komunikacie.

Funkcjonariusz poinformował, że 25-latek odpowie karnie za kierowanie pojazdem mechanicznym pomimo wydanego przez sąd zakazu prowadzenia pojazdów oraz za znieważenie i naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza Policji.

Zarzuty mogą usłyszeć też dwie widoczne na wideo kobiety, które zdaniem policji nie stosowały się do wydawanych poleceń, a także znieważyły funkcjonariusza i naruszyły jego nietykalność

Przypominamy, że policjant może użyć siły fizycznej w postaci chwytów obezwładniających w przypadku stawiana biernego lub czynnego oporu przez osobę, wobec której interweniuje - podkreśla Wojciech Copija.
Autor: SSŃ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić