oprac. Magdalena Sawicka| 
aktualizacja 

Jan A.P. Kaczmarek w szpitalu. "Z tej choroby się nie wychodzi"

64

Legendarny kompozytor ma poważne problemy zdrowotne. W ostatnim czasie stan Jana A.P. Kaczmarka pogorszył się i trafił on do szpitala pod stałą obserwację lekarzy. O stanie zdobywcy Oscara opowiedział Tomasz Kopeć, prezes Polskiej Fundacji Muzycznej.

Jan A.P. Kaczmarek w szpitalu. "Z tej choroby się nie wychodzi"
Jan A.P. Kaczmarek trafił do szpitala (Licencjodawca, AKPA)

Jan A.P. Kaczmarek to jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, który zdobył uznanie i sławę na całym świecie. W 2005 r. otrzymał Oscara za muzykę do filmu "Marzyciel". Niestety, 70-letni artysta ma poważne problemy zdrowotne.

Na początku 2023 r. córka kompozytora ujawniła, że cierpi on na zanik wieloukładowy (MSA), "na który nie ma prawdziwego leczenia ani lekarstwa". Jan A.P. Kaczmarek porusza się na wózku inwalidzkim, a w codziennym funkcjonowaniu pomaga mu bliska rodzina i opiekunowie. Okazuje się, że w ostatnich dniach stan artysty pogorszył się i konieczna była hospitalizacja.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Krzesimir Dębski na premierze filmu "Niepodległość": To zagłębianie się w rany rodzinne

Prezes Polskiej Fundacji Muzycznej jest w stałym kontakcie z najbliższymi kompozytora. Kopeć odwiedzał też Kaczmarka w szpitalu.

Aktualnie pan Jan przebywa w szpitalu. Po przebytym zapaleniu płuc jego stan jest trudny. Znajduje się pod opieką lekarzy, wspiera go też najbliższa rodzina - powiedział w rozmowie z Plejadą Tomasz Kopeć.
Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Z każdym dniem stan pana Jana się pogarsza. Nie wiemy, co będzie jutro czy pojutrze, bo z tej choroby się nie wychodzi. Wiąże się ona z ogromnym bólem i cierpieniem, który towarzyszy zanikowi mięśni. Trudność sprawia już samo mówienie. Ciało przestaje być władne, samodzielne i wymaga podłączenia różnego rodzaju urządzeń. W nocy pana Jana wspomaga maszyna do oddychania. Kompozytor korzysta też z trzech rodzajów wózków - dodał.

Zbiórka na leczenie

Kilka miesięcy temu córka kompozytora uruchomiła zbiórkę pieniędzy na pokrycie ogromnych kosztów opieki. W marcu w akcję włączyła się też Polska Fundacja Muzyczna.

Wpłat można dokonywać bezpośrednio na konto Fundacji:

41 1140 1977 0000 2634 0600 1004

Za pomocą wirtualnej puszki na stronie Polskiej Fundacji Muzycznej, a także rozliczając ubiegłoroczne PIT-y i wpisując nr KRS 0000179888 w zeznaniu podatkowym za cel szczegółowy podając "Jan A.P. Kaczmarek".

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić