o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
oprac. Natalia Kurpiewska
|

Masz taką w domu? 10-groszówka z PRL była warta 8 tys. zł. Dziś cena poszybowała

58
Podziel się

Dzisiaj za 10-groszówkę sprzed 40 lat możemy otrzymać nawet… 20 tys. zł. Obiegowe monety z czasów PRL zyskują na wartości, dlatego nie zaszkodzi sprawdzić, czy w starym klaserze po dziadku nie kryją się jakieś perełki.

Masz taką w domu? 10-groszówka z PRL była warta 8 tys. zł. Dziś cena poszybowała
10-groszówka z PRL warta 20 tys. zł. (Michał Niemczyk)
bDnbEsRN
Takich przykładów jest sporo, w katalogu październikowej aukcji będziemy mieli chociażby 10-groszówkę z 1973 r. bez znaku mennicy, której wartość szacujemy w przedziale 15-20 tys. zł. Mowa o najrzadszej monecie obiegowej PRL, która poprzez ten całkowicie niepozorny detal konsekwentnie drożeje w kolekcjonerskim obiegu - mówi Michał Niemczyk, prowadzący wiodący antykwariat numizmatyczny w Warszawie.

Ekspert dodaje, że moneta jeszcze kilka lat temu kosztowała około 7-8 tys. zł. Jak widać - wartość kolekcjonerskiego pieniądza poszybowała do góry. Próbne monety z PRL podrożały nawet o 80 proc. od 2012 roku.

Zobacz także: Mandat za brak maseczki. Bodnar: przepisy do zmiany, zaniedbanie rządu
bDnbEsRP

Jak ocenić, czy znalezisko jest warte więcej niż wskazuje rewers?

Najlepszym krokiem byłby kontakt ze specjalistą, który pomoże oszacować wartość monety. Eksperci zwracają jednak uwagę na kilka elementów, które sami możemy sprawdzić. Przede wszystkim - stan zachowania. W przypadku monet obiegowych rzadkość stanowią te o menniczym połysku, choć to nie jedyny z czynników. Często to detal mniejszy od szpona wybitego orła decyduje o tym, że za monetę można otrzymać dwukrotność miesięcznej wypłaty.

Ekspert zwraca też uwagę, że niektóre monety obiegowe z okresu PRL czy III RP zawdzięczają swoją wyjątkowość głównie wcześniejszej, innej świadomości kolekcjonerów.

bDnbEsRV
Numizmatycy pamiętają czasy, w których 12-uncjową papieską monetę z 1991 r. rozcinano na pół, żeby lepiej mieściła się w tyglu - zarobek na samym złocie był wtedy atrakcyjniejszy niż ze sprzedaży monety. Dzisiaj, dzięki tym zabiegom, egzemplarz z tej emisji wyceniany jest w przedziale 150-200 tys. zł - mówi Michał Niemczyk.
bDnbEsSq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Brawo
3 miesiące temu
Ten ekspert pisze z tworek i o2 powołuje się na tego eksperta. Brawo 02.
Marcin
3 miesiące temu
Gucio prawda dzwoniłem do kilku sklepów nuzminatycznych i powiedzieli że to zwykły złom niewartościowych grosza
Ciemnota
3 miesiące temu
Następny "ekspert" od siedmiu boleści. Ekspercie mam takich parę to dawaj za każdą 20 tyś.
bDnbEsSr
zyzio
3 miesiące temu
mam w słoiku masę takich monet zbierałem latami jak wychodziły z obiegu i nie zamierzam się tym podniecać niech są żeby potomni wiedzieli
eryk mularz
3 miesiące temu
A ja kupię dom, luksusowy samochód od posła w cenie deklarowanej w oświadczeniu majątkowym...;-)
Najnowsze komentarze (58)
Wujcio
3 dni temu
Posiadam 10 groszowa monete z 1949 roku oraz 5 groszowa z 1963 r bez znakow mennicy pod szponami orla Jezeli ktos jest zainteresowany prosze o kontakt
Zbyniu1
2 tyg. temu
Mam taką 10gr z 1962 / 1965 / 1980
Seba Domagała
2 miesiące temu
a i jeszcze ja mam z 1961
O cholera
2 miesiące temu
Panie Niemczyk jak mogę się z panem zkomtakotwać o cholera chyba mam taką monete z tego 1973 roku 10 groszówkę Niech pan poradzi co robić ?
Tomi1980
3 miesiące temu
Mam taką bez znaku mennicy, mogę sprzedać ,jest z 1949 roku
Dżoa
3 miesiące temu
Ja mam monetę z 1949 roku i jest tylko zwykłym kawałkiem metalu.
tajny
3 miesiące temu
ja mam taką z 1949 bez mennicy ile może być warta?
Angi
3 miesiące temu
Zapytam przy okazji.... czy pieniądze papierowe nie monety od roku 1929 mają jakąś wartość? Gdzie udać się z czymś takim?
bDnbEsSj
Awe
3 miesiące temu
Czytać ze zrozumieniem - 10 groszy BEZ ZNAKU MENNICY!!!
czarny
3 miesiące temu
Witam ja też dorzucę swoją cegiełkę w sprawie starych monet Kilka lat temu chciałem się pozbyć starych monet i odwiedziłem kilku ekspertów którzy chcieli kupić ponad 150 starych monet od 200 do 400 zł wystawiłem na sprzedaż w internecie przyjechał fajny starszy PAN z Krakowa posiedział kilka godzin oglądając okazy zaproponował cenę za wszystko podkreślając że tylko kilka jest coś warte Jednak najfajniejsze jest to co opowiadał o historii tych monet Mówić krótko nie wiem czy mnie oszukał na wycenie czy nie jestem wdzięczny dla tego PANA że mnie odwiedził i kupił ode mnie te monety bo wysłuchałem wspaniałych opowieści i do dzisiaj mamy kontakt Na marginesie dodam tylko że dostałem kilka tysięcy zł.a nie marne kilka stówek które chcieli wcisnąć pseudo eksperci Tak więc uważajcie z kim robicie interesy i życzę takich kupców jakiego ja miałem Pozdrawiam
Bolo
3 miesiące temu
Chyba nie umiecie czytać...Jest wyraźnie napisane że bez znaku mennicy. Jak macie po "12" groszy to chętnie odkupie
Raul-Al-Zazir
3 miesiące temu
Te 10 groszy - dzisiaj jest warte 12 groszy. Sprawdziłem.
Gosc
3 miesiące temu
mam taka, ktos chce kupic?
Marek
3 miesiące temu
tak się składa, że odziedziczyłem po teściu sporo różnych monet. Dajcie jakiś namiar na profesjonalną stronę aby ocenić co to warte
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić