11-latek z Ukrainy samotnie przekraczał granicę. To miał na ręce

Zaledwie 11-letni chłopiec z Zaporoża, miasta położonego w południowo-wschodniej Ukrainie, sam przyjechał na granicę ukraińsko-słowacką. Jego rodzice musieli zostać w kraju. Dziecko miało ze sobą tylko paszport, plecak i zapisany na ręce numer telefonu do krewnych.

11-latek z Ukrainy samotnie przekraczał granicę. To miał na ręce
11-letni chłopiec z Zaporoża sam przyjechał na granicę ukraińsko-słowacką. (Policja Słowacka)

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę do Polski przybyło już ponad milion uchodźców. "Dzisiaj o godz. 20 liczba osób, które uciekły z Ukrainy do Polski przekroczyła milion. To milion ludzkich tragedii, milion osób wygnanych z własnych domów przez wojnę. Milion osób, które po przekroczeniu granicy usłyszały od funkcjonariuszy SG "Jesteście bezpieczni" - podawała Straż Graniczna w niedzielę, 6 marca 2022 roku. Z każdym dniem uchodźców przybywa.

Część Ukraińców uciekających przed wojną poszukuje schronienia również w innych krajach. W sobotę, 5 marca, słowacka policja informowała o 11-letnim chłopcu z Zaporoża, który samotnie przekraczał granicę. "Z jedną siatką, paszportem i numerem telefonu napisanym na dłoni przyjechał zupełnie sam, bo rodzice musieli zostać w Ukrainie" - ustaliła policja.

Łzy w naszych oczach… To największy bohater tej nocy - napisali o 11-letnim chłopcu słowaccy policjanci.

Wolontariusze pomagający na granicy od razu zaopiekowali się chłopcem, zabrali go w ciepłe miejsce oraz nakarmili. 11-latek zdobył serca wszystkich wokół swoim uśmiechem, odwagą i determinacją, godnymi prawdziwego bohatera.

Jak podaje miejscowa policja, dzięki numerowi telefonu na dłoni udało się skontaktować z krewnymi, którzy odebrali chłopca z granicy i zabrali go do swojego domu.

W niedzielę, 6 marca, słowacka policja opublikowała nagranie, na którym widzimy matkę 11-latka. Kobieta pragnęła podziękować wolontariuszom i policji, że zaopiekowali się jej dzieckiem.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Trwa ładowanie wpisu:facebook
Zobacz także: Atak Rosji na Ukrainę. Specjalista: "Armia rosyjska popełnia kardynalne błędy"
Autor: ESO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić