Kamil Karnowski
Kamil Karnowski| 
aktualizacja 

128-latek poszukiwany przez sąd w Koninie. Okazało się, że można go znaleźć w sieci

215

Sąd rejonowy poszukuje mężczyzny, który (jeśli rzeczywiście by żył) miałby 128 lat, czyli o 13 więcej niż oficjalnie najstarszy człowiek świata. Na swoje poszukiwania sąd wydaje pieniądze. Jak się okazuje, znalezienie odpowiedzi jest dużo łatwiejsze, niż sądzono.

128-latek poszukiwany przez sąd w Koninie. Okazało się, że można go znaleźć w sieci
(Fotolia)

Niedawno w Dzienniku Gazecie Prawnej ukazało się dość dziwne ogłoszenie. Dotyczyło Adolfa Hermana Laube, syna Adolfa i Henrietty, który urodził się 17/29 maja 1890, ostatnio zamieszkałego w Koninie. Jeśli mężczyzna się nie stawi, zostanie …uznany za zmarłego. To właśnie tego dotyczy sprawa, która toczy się w wydziale cywilnym konińskiego sądu.

Okazuje się jednak, że zamiast dawać ogłoszenie, wystarczyło poszukać w... sieci. Z pomocą przyszedł nasz użytkownik, który za pomocą formularza dziejesie.wp.pl nadesłał podpowiedź w tej sprawie. Okazuje się, że wystarczy kilka minut w wyszukiwarce Google, by rozwiązać problem sądu z Konina.

Ogłoszenie w gazecie było na tyle szczegółowe, że pozwala zweryfikować dane dostępne w sieci. Urodzony w 1890 roku Adolf Herman Laube, zmarł 50 lat później. Był polskim oficerem, który zginął w wyniku represji Sowietów w czasie II wojny światowej.

Skąd to wiemy? Wyniki wyszukiwania zaprowadziły nas i naszego użytkownika na stronę nekropole.info, która ma służyć bliskim do uwieczniania pamięci o ich zmarłych przodkach w sieci. To właśnie tam dowiadujemy się, że poszukiwany Adolf Herman Laube leży na Cmentarzu Ofiar Totalitaryzmu w Kijowie.

Kpt. piech. rez. Adolf Laube, ur. 29 V 1890 w Koninie. Absolwent Uniwersytetu Wileńskiego (1928). Od 1911 w armii rosyjskiej. Żołnierz Armii gen. Hallera. Uczestnik wojny 1920 w szeregach 46 pp. Od 1922 w rezerwie. Odbył ćwiczenia rezerwy w 68 pp i 5 p.s. podh. Odznaczony Krzyżem Walecznych. Mgr farmacji - czytamy na stronie.

Prawo dziwne, ale prawo

- Ogłoszenie takowe jest obligatoryjne i wnika z ustawy, a tym samym sąd nie może go pominąć – mówił w rozmowie z o2.pl Michał Jankowski, prezes Sądu Rejonowego w Koninie. Ile idzie w takim razie na takie ogłoszenia w ciągu roku? Ani sąd, ani ministerstwo nie odpowiadają na to pytanie i konkretne sumy nie padają.

Zgodnie z informacją, jaką dostaliśmy z sądu w Koninie, każde takie ogłoszenie kosztuje podatnika ok. 450 zł – 650 zł. Kluczowe pytanie brzmi, czy nie jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto? Chyba każdy przyzna, że takie anonse wydają się całkowicie bez sensu...

Ministerstwo: zachowajmy zdrowy rozsądek

Można powiedzieć, że nieco inaczej, dużo bardziej rozsądnie, do publikacji tego typu ogłoszeń podchodzi Ministerstwo Sprawiedliwości, które w odpowiedzi na nasze pytania pisze: „Oceniając bowiem, czy śmierć zaginionego jest niewątpliwa, sąd powinien kierować się zasadami doświadczenia życiowego i faktami powszechnie znanymi”. Np. takimi, że wieku 128 lat jak dotąd nikt na świcie nie dożył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić