Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Przejdź na
Natalia Bogucka
|
aktualizacja

Najstarsza kobieta świata opowiedziała o najszczęśliwszym dniu życia

65
Podziel się

Koku Istambulowa jest ponoć najstarszą żyjącą osobą na świecie. Zgodnie z dokumentami ma 129 lat.

Najstarsza kobieta świata opowiedziała o najszczęśliwszym dniu życia
(East News)

Według rosyjskiego paszportu Koku Istambulowa urodziła się 1 czerwca 1889 r. Podczas wojen, które spustoszyły jej rodzinną Czeczenię, zniszczono wiele oficjalnych dokumentów. To sprawia, że wiek Istambulowej jest trudny do zweryfikowania. Jeżeli jednak faktycznie ma 129 lat, to żyła w czasie zabójstwa cara Mikołaja II w 1918 r. i miała 54 lata, gdy Czeczeńcy zostali masowo deportowani przez Stalina na stepy Kazachstanu prawie 75 lat temu.

To był zły dzień, zimny i ponury. Zostaliśmy wsadzeni do pociągu i zabrani... Nikt nie wiedział gdzie. Wagony kolejowe były pełne ludzi - brud, śmieci, odchody były wszędzie - wspomina lutowy poranek w 1944 roku, kiedy Czeczeńcy zostali wygnani z górskiej ojczyzny.

*Koku wspomina młode dziewczyny z Kaukazu, które umierały, bo pękały im pęcherze. * Były bowiem zbyt zawstydzone, by załatwiać się w zatłoczonych, cuchnących pociągach.

W drodze na nasze wygnanie, martwe ciała były wyrzucane z pociągu. Nikomu nie wolno było grzebać zmarłych. Zwłoki zostały zjedzone przez psy. W ten sposób został wyrzucony z pociągu mój teść - jej opowieść relacjonuje "Mirror".

Po śmierci Stalina 13-letnie wygnanie Czeczenów dobiegło końca. Umożliwiło to wielu powrót do ojczyzny tylko po to, by odkryć, że ich domy zostały zabrane przez Rosjan. Niezrażona i bez pomocy swojego "leniwego" męża, Koku postanowiła zbudować sobie miejsce do życia.

Pytasz, czy miałam jeden szczęśliwy dzień w moim życiu. Był to dzień, w którym po raz pierwszy weszłam do mojego domu. Był bardzo mały. Ale to był mój dom. Zbudowałam go sama, najlepszy dom na świecie. Mieszkałam tam przez 60 lat - wspomina Istambulowa.

O starszą kobietę troszczy się teraz jej prawnuczka, 15-letnia Medina. Powiedziała, że Koku bardzo odczuwa stratę swojej córki Tamary - matki sześciorga i babci 16 wnucząt, która zmarła kilka lat temu. Po jej śmierci Koku prawie oślepła i już ledwo chodzi. Płacze wiele razy dziennie, gdy wspomina swoją córkę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zobacz także: Zobacz także: Podpis sprzed 2 tys. lat. Niezwykłe odkrycie w Jerozolimie
KOMENTARZE
(65)
mili/mikado
3 lata temu
zdrowia i długich jeszcze lat życia babuniu.
Ma 229 lat
3 lata temu
Podczas rewolucji jej doPiSali.
młoda
3 lata temu
Coś mi tu nie pasuje. Jeśli prawnuczka ma 15 lat, to wnuczka może około 40, córka zaś musiałaby mieć (gdyby żyła) około 65 lat, a więc Koku musiała by urodzić córkę w wieku około 50 lat. Czeczenki młodo dojrzewają i młodo są wydawane za mąż (właśnie wydawane).Brakuje jednego pokolenia, albo zwykła pomyłka urzędniczki przy wpisywaniu daty urodzenia:)
jak reszta ca...
3 lata temu
oszustka
uczen histori...
3 lata temu
Za Rewolucji byl taki balagan ze jej 50 lat dopisali !
Ja
3 lata temu
J
gość
3 lata temu
Moim zdaniem nie ma tylu lat
ww
3 lata temu
nie sądzę że ma tyle lat, ma dokumenty z dnia urodzenia? wątpię
Szok
3 lata temu
Tak wystawiało się o zwroty Warszawskich kamiennic , widac POlitykę PO-PSL
Niedowiarek
3 lata temu
Hmm, a tak czysto analitycznie... Koku 129 lat, jej córka (powiedzmy że urodziła ją jak miała 35 lat) =94 lat, wnuczka (powiedzmy że córka Koku miała 35 jak ją urodziła) =59 lat, prawnuczka Medina ma 15 lat, więc wnuczka pani Koku urodziła Medinę mając 44 lata. Czy jest to wszystko możliwe w ubogim kraju? (moim zdaniem to jest trochę cud)
Pio
3 lata temu
Nie wieże w ten wiek ale niech żyje 200lat kobieta.
momoi
3 lata temu
Sfałszowana data urodzenia, jak to u ruskich.
piotrowski197...
3 lata temu
niech się przeniesie do Warszawy to jeszcze 20 pożyje.
kama
3 lata temu
w zyciu nie ma 129 lat to jakas bzdura , ona sama nie pamięta kiedy sie urodziła ,moze dobija do 100 lat
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić