aktualizacja 

19 lat od śmierci Rajmunda Kaczyńskiego. Ciotka Komorowskiego uratowała mu życie

1095

O ojcu Jarosława i Lecha Kaczyńskich niewiele wiadomo. Zmarł w roku 2005, a pochowany został na Starych Powązkach. W przeszłości był m.in. inżynierem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a także nauczycielem akademickim na warszawskiej PW. Mało kto wie, że Rajmund Kaczyński w powstaniu uniknął śmierci dzięki ciotce Bronisława Komorowskiego. Ojciec braci Kaczyńskich zmarł 17.04.2005.

19 lat od śmierci Rajmunda Kaczyńskiego. Ciotka Komorowskiego uratowała mu życie
19 lat od śmierci Rajmunda Kaczyńskiego. Ciotka Komorowskiego uratowała mu życie (YouTube)

Rajmund Kaczyński, bo tak nazywa się ojciec prezesa PiS, w 2001 roku został awansowany przez ówczesnego ministra obrony i byłego prezydenta RP - Bronisława Komorowskiego na stopień porucznika. W przeszłości był m.in. inżynierem, uczestnikiem Powstania Warszawskiego, a także nauczycielem akademickim na warszawskiej PW.

Ojciec braci Kaczyńskich ma powiązania z rodziną Bronisława Komorowskiego. Ciotka byłego prezydenta, Halina Wołłowicz była łączniczką i sanitariuszką o pseudonimie "Rena" w kompanii K-1 pułku "Baszta" w trakcie Powstania Warszawskiego.

Moim pierwszym rannym był kolega z konspiracji Rajmund Kaczyński "Irka". To były pierwsze godziny powstania. Był ciężko ranny w rękę. Miał urwany kciuk, trzymał się tylko na jednej żyłce. Nie wiedziałam co robić, bo kazał mi obciąć ten palec. Nie zrobiłam tego. Po opatrzeniu rany, wysłałam go do punktu sanitarnego - wspominała kobieta w rozmowie z Ewą Koszowską.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Syn Justyny Steczkowskiej debiutuje na salonach! Mówi o show biznesie i swoich planach na przyszłość

Jak się później okazało, Wołłowicz uratowała życie Kaczyńskiemu w trakcie powstania. Pewnego dnia zaproponowała Rajmundowi, aby poszedł z nią na grób wspólnego kolegi.

Pamiętam, że Rajmund się bardzo obruszył i powiedział, że on tu przyszedł, żeby porozmawiać, a ja już chcę gdzieś iść. Wtedy powiedziałam mu, że bardzo go proszę, żeby ze mną wyszedł. Zeszliśmy na dół, pokonaliśmy jakieś 50 metrów i dokładnie w tym miejscu, gdzie wcześniej siedzieliśmy, padł pocisk. Wszyscy, którzy tam byli, zginęli. W ten sposób jemu i sobie uratowałam życie - powiedziała.

Relacja Rajmunda z dziećmi

Hanna Stadnik, inna uczestniczka Powstania Warszawskiego, w rozmowie z TVN24 wspominała kiedyś o relacjach ojca z synami bliźniakami.

Ojciec braci Kaczyńskich był moim kolegą z "Baszty". Jak Leszek został prezydentem Warszawy, myśmy mu gratulowaliśmy, a on, ojciec, nam powiedział: "Moim dzieciom nie wolno dać władzy." (...) Ojciec jeśli to mówi, to wie, co mówi - tłumaczyła.

Jak podkreśla "Super Express", Rajmund Kaczyński, który zmarł 17 kwietnia 2005 roku, został pochowany na Starych Powązkach w Warszawie. Spoczywa w grobie rodzinnym wraz ze swoimi rodzicami: Aleksandrem, który był urzędnikiem kolejowym, i Franciszką z domu Świątkowską.

Autor: JAR
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić