Bogdan Kicka| 

Nowy ambasador Polski w Izraelu. MSZ wkrótce przedstawi nazwisko

Ministerstwo Spraw Zagranicznych planuje wkrótce ogłosić, kto zostanie nowym ambasadorem Polski w Izraelu. Informację tę przekazał reporter RMF FM. Stanowisko to jest nieobsadzone od czasu, gdy poprzedni ambasador, Marek Magierowski, opuścił Tel Awiw w sierpniu 2021 roku.

Nowy ambasador Polski w Izraelu. MSZ wkrótce przedstawi nazwisko
Nowy ambasador Polski w Izraelu. (gov.pl)

Od 2021 roku Polska nie posiada swojego ambasadora w Izraelu. Ostatnią osobą, która pełniła tę funkcję, był Marek Magierowski. Obecnie reprezentuje on Polskę jako ambasador w Stanach Zjednoczonych.

Na dzień dzisiejszy polska ambasada w Tel Awiwie jest zarządzana przez chargé d'affaires, czyli tymczasowego pełnomocnika. Jednakże, jak udało się dowiedzieć reporterowi RMF FM, Ministerstwo Spraw Zagranicznych planuje niebawem ogłosić nazwisko nowego ambasadora Polski w Izraelu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bezcenne odkrycie w Izraelu. Turysta natknął się na naczynie z epoki brązu
Znam propozycje i kandydatury na ambasadora w Izraelu, ale jedyną osobą, która jest uprawiona do tego, aby to ogłosić, jest pan minister (Radosław) Sikorski - powiedział w rozmowie z reporterem RMF FM wiceszef MSZ Andrzej Szejna.

Decyzje w tej sprawie są już na zaawansowanym etapie realizacji.

Zależy nam na tym, aby Polska miała swojego ambasadora w Izraelu, tak jak Izrael ma ambasadora w Polsce - zaznaczył

Według Andrzeja Szejny, ogłoszenie kandydatury nowego ambasadora i przedstawienie jej prezydentowi do zatwierdzenia nastąpi wkrótce.

Dlaczego Polska nie miała swojego ambasadora w Izraelu?

Misja Marka Magierowskiego w Izraelu zakończyła się na tle kryzysu dyplomatycznego, spowodowanego podpisaniem przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego. Nowelizacja ta wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących unieważniania decyzji administracyjnych.

Zgodnie z nowymi zasadami, decyzje administracyjne nie mogą być uznane za nieważne z powodu "rażącego naruszenia prawa" po upływie 30 lat od ich wydania. Ta zmiana prawa dotknęła kwestii restytucji mienia, co było szczególnie kontrowersyjne w kontekście mienia utraconego podczas II wojny światowej i po niej.

Izrael wyraził silny sprzeciw wobec tej ustawy, uznając ją za ograniczającą możliwości odzyskania mienia przez osoby, które straciły swoje dobra w wyniku działań wojennych i powojennych. W odpowiedzi na nowelizację i związany z nią spór dyplomatyczny, Marek Magierowski, który był wówczas ambasadorem Polski w Izraelu, otrzymał zalecenie od izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, aby pozostał w Polsce. Od tego czasu stanowisko to pozostaje nieobsadzone.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić