600+ zamiast 500+? Minister rodziny zabrała głos

21

Czy w związku z inflacją w 2021 nastąpi podwyżka świadczenia z 500+ na 600+? Ta kwestia interesuje rodziny, które mają potomstwo w wieku do 18 lat. Jakie plany ma rząd PiS? Głos w tej sprawie zabrała minister rodziny Marlena Maląg.

600+ zamiast 500+? Minister rodziny zabrała głos
Zdjęcie ilustracyjne (Getty Images)

500+ to świadczenie, z którego korzystają tysiące polskich rodzin z potomstwem w wieku nieprzekraczającym 18 lat. Z założenia program Rodzina plus miał za zadanie zwiększyć dzietność w Polsce. Tak się jednak nie stało - w 2019 odnotowaliśmy znaczny spadek liczby urodzeń.

W związku z rosnącą inflacją i drożejącymi produktami, świadczeniobiorcy coraz częściej zastanawiają się, czy w tym roku nastąpi waloryzacja i wypłacane będzie 600+. Najbardziej wzrosły ceny za prąd, wywóz odpadów, bilety na transport publiczny, składki na ZUS, słodzone napoje i pieczywo.

Zmiany w 500 plus

Tym samym przyznawane co miesiąc na pierwsze i kolejne dziecko 500 zł nie jest tyle warte co kilka lat temu.

Jedna zmiana w programie w 2021 roku już nastąpiła - zmienił się okres rozliczeniowy programu, a co za tym idzie osoby ubiegające się o świadczenie muszą ponownie złożyć wymagane dokumenty. Od 1 lutego można było składać wnioski online, od 1 kwietnia - drogą tradycyjną.

A co z tak szeroko komentowaną podwyżką?

Wiceszef resortu rodziny Stanisław Szwed nie wyklucza waloryzacji.

Jeśli chodzi o możliwość wyższych środków w budżecie na 500 plus, to nie można tego wykluczyć. Trzeba być cierpliwym - powiedział "Super expressowi".

Nie wszyscy są jednak tego samego zdania.

Aktualnie nie trwają prace nad podniesieniem wysokości świadczenia wychowawczego - powiedziała dziennikoi Marlena Maląg, minister rodziny.

Nie oznacza to jednak, że rząd nie zmieni planów.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić