Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda przemawiał na Westerplatte

14

We wtorkowy poranek na Westerplatte odbyły się obchody z okazji 81. rocznicy II wojny światowej. Przy tej okazji głos zabrał m.in. prezydent Andrzej Duda. - Ta wojna wybuchła przeciw Polsce, na skutek hitlerowskiego ataku - mówił na wstępie.

81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda przemawiał na Westerplatte
Andrzej Duda przemówił na Westerplatte (PAP)

81 lat temu rozpoczęła się II wojna światowa. 1 września wojska Trzeciej Rzeszy przekroczyły granicę polsko-niemiecką. Wojsko polskie stawiało opór, oczekując na reakcję sojuszników, ale ta nie przyszła.

We wtorkowy poranek na Westerplatte odbyły się uroczystości z okazji 81. rocznicy wybuchu II wojny światowej. W trakcie obchodów przemawiał m.in. prezydent RP Andrzej Duda.

Tutaj na Westerplatte zaatakowano polskich żołnierzy. W Wieluniu niemieccy lotnicy zrzucili bomby na śpiące miasto. Czcimy dziś pamięć naszych poprzedników - mówił.
Zobacz także: Spór o Westerplatte. Marcin Horała o Aleksandrze Dulkiewicz: nie wierzę w ciemno w prawdomówność pani prezydent

81. rocznica wybuchu II wojny światowej. Andrzej Duda na Westerplatte

Prezydent wyjaśniał, że pojawił się na Westerplatte z wielu przyczyn.

Po pierwsze, po wielu latach, ta uroczystość jest organizowana przez władze państwowe. Głównym gospodarzem jest minister obrony narodowej. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tych pięknych obchodów. Dziękuję z całego serca ministerstwu, dziękuję Ministerstwu II Wojny Światowej, dziękuję żołnierzom, dziękuję harcerzom, wszystkim wolontariuszom - podkreślił Andrzej Duda, cytowany przez wiadomosci.wp.pl.

Zaznaczał również, że Westerplatte "jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy". Mówił jednocześnie, że dla całego świata to przestroga "przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny; ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły".

Czytaj także:

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić