Malwina Witkowska
Malwina Witkowska| 
aktualizacja 

86-latek czyta wiersze na ulicy. Ludzie są poruszeni

122

Leoncjusz Horecki czyta autorskie wiersze przechodniom w Katowicach. Marzeniem 86-latka jest wydanie tomiku, który trafiłby do większego grona odbiorców. Poruszającą historię seniora nagłośnił poseł Łukasz Litewka, który zaprezentował poetę i jego dzieła w mediach społecznościowych.

86-latek czyta wiersze na ulicy. Ludzie są poruszeni
86-letni pan Leoncjusz czyta autorskie wiersze przechodniom w Katowicach (Facebook, Łukasz Litewka)

W Katowicach przechodnie mogą natrafić na 86-letniego pana Leoncjusza Horeckiego. Senior uwielbia pisać wiersze, którymi dzieli się z przechodniami. Czyta je zaciekawionym przechodniom na ulicy. Co ciekawe, pisze on już od czasów szkoły średniej.

Ten niezwykle skromny człowiek, a także poeta, postanowił poprzez swoje wiersze, przypominać o tym, co w życiu jest najważniejsze. Przechadzając się ulicami Katowic, zaprasza przechodniów, aby wysłuchali jego autorskich wierszy, szczególnie tych o miłości - napisał "Dziennik Zachodni".

Jego marzeniem jest wydanie tomiku poezji. Dzięki temu, trafiłby do większego grona odbiorców. Co ciekawe, wiersze zawsze cytuje z pamięci. Słuchający są poruszeni, a także pełni podziwu dla jego talentu. Poza tym, nie każdy miałby w sobie tyle odwagi, aby recytować obcym osobiste dzieła.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Początki kariery Konopnickiej. Porzuciła męża i zmieniła swoje życie
Piszę na takiej zasadzie, że chociaż nie jeżdżę do Rzymu ani do Krymu, to jednak czasem ułożę coś do rymu. Mickiewiczu mój kochany wieszcze, ja się zawsze twoimi wierszami i poematami wręcz pieszczę, a nie złowieszczę. Gdy czytam wiersze Mickiewicza i słucham muzykę Chopina, to mnie nie raz chwyta taka mini wena, ale nie taka wena, jak u Mickiewicza i Chopina. Niech mi nikt dzisiaj z Polek i Polaków takich głupot nie bredzi, że ktokolwiek Chopina i Mickiewicza wyprzedzi - powiedział Leoncjusz Horecki portalowi "wkatowicach.eu".

Historię pana Leoncjusza nagłośnił Łukasz Litewka, społecznik oraz poseł na Sejm z Lewicy. Opublikował on na Facebooku wiadomość od kobiety, która miała okazję posłuchać jego poezji.

Dzisiaj w centrum Katowic, zaczepił mnie i moją koleżankę pan Leon z pytaniem czy może nam przeczytać swój wiersz o miłości. Mimo swoich 86 lat, pan recytował wiersz z pamięci, później wysłuchałyśmy również innych utworów - czytamy w wiadomości do napisanej do Łukasza Litewki.

Senior na własną rękę próbował dotrzeć do innych odbiorców. Pisał do lokalnych gazet, czy nie opublikowałyby jego wierszy. Niestety bez odpowiedzi.

Trwa ładowanie wpisu:facebook

Internet zachwycony uliczną poezją w Katowicach

Osoby, które miały okazję posłuchać poezji seniora, były poruszone do łez. Również pod postem posła Łukasza Litweki pojawiło się wiele pozytywnych komentarzy.

Przesympatyczny pan, zdarzyło mi się parę razy go spotkać i posłuchać jego poezji - skomentowała pani Weronika.

Słuchacze są wzruszeni tym, jak jego twórczość przypomina o uniwersalnych wartościach. "W obecnych czasach, przepełnionych wyznaniami miłości w stylu "ja cb też", taki wiersz to ogromny wyczyn, chwytający za serce. Brawo" - zauważył pan Mateusz.

Mi ten Pan też ostatnio czytał wspaniały wiersz o miłości. Byłam zachwycona, a oprócz tego mogę dodać, że to bardzo wspaniały, życzliwy człowiek - napisała pani Patrycja.
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić