Abp Gądecki o lekcjach religii: Trzeba zmienić ton

115

Zdaniem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego największą obecnie troską kościoła w Polsce jest "przyszłość katechezy w szkole". Dlatego potrzebne są zmiany w sposobie jej wykładania. Jakie? Hierarcha wyjaśnił w rozmowie z rzecznikiem Episkopatu, ks. Leszkiem Gęsiakiem.

Abp Gądecki o lekcjach religii: Trzeba zmienić ton
Abp Stanisław Gądecki o lekcjach religii w polskiej szkole (Licencjodawca, Marcin Obara)

Podsumowując w udzielonym Polskiej Agencji Prasowej wywiadzie dekadę przewodniczenia Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki odniósł się do tematu lekcji religii w szkołach.

Skomentował zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej, odniósł się też do zmian jakie w tym zakresie ma do zaproponowania Kościół Katolicki w Polsce. Podkreślił, że nauczanie religijne jest częścią "kodu kulturowego Polaków".

Prawdopodobnie trzeba będzie dokonać zmian w katechezie szkolnej tak, żeby nie była wykładem katechizmu w szkole, tylko żeby była wprowadzeniem w kulturę chrześcijańską - powiedział arcybiskup Gądecki.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pozycja Kościoła w Polsce słabnie? "Pewne drogi się rozchodzą"

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski nie krył zaniepokojenia zmianami wprowadzanymi do szkół w zakresie nauczania religii. Zwrócił też uwagę na wartośc chrztu Polski w procesie edukacji.

"Chrześcijaństwo miało być wyrugowane z historii Polski, a także to, co dotyczy patriotyzmu. To bardzo niebezpieczne reakcje, dlatego że chcąc nie chcąc Polska wyrasta z korzenia chrztu świętego i z tej tradycji europejskiej, która poprzedzała nas w tamtym czasie o tysiąc lat" - podkreślał duchowny.

Przyznał jednak, ze zmiany w prowadzeniu katechezy w szkole są niezbędne. Pady słowa o zmianie tonu.

Prawdopodobnie trzeba będzie zmienić jej ton, w takim sensie, żeby mówiła ona o kulturze chrześcijańskiej. To znaczy, żeby nie była wykładem katechizmu w szkole, tylko żeby była wprowadzeniem w kulturę chrześcijańską -podkreślił hierarcha w rozmowie z PAP.
Autor: BBI
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić