Aby wjechać do Polski, "kupił" dziecko. Pomysłowość nie zna granic

Tysiąc dolarów amerykańskich zapłacił mieszkaniec obwodu lwowskiego w Ukrainie za fałszywy akt urodzenia dziecka, którego w rzeczywistości nie miał. Z tym dokumentem chciał wyjechać za granicę. Ojcowie wielodzietni nie są objęci zakazem opuszczania ojczyzny w czasie wojny. Teraz sprawcy grozi nawet więzienie.

Aby wjechać do Polski, "kupił" dziecko. Pomysłowość nie zna granic
Aby wyjechać za granicę, kupił fałszywy akt urodzenia dziecka (PAP, Vitaliy Hrabar)

Przestępstwo wyszło na jaw w punkcie kontroli Szegyni na granicy ukraińsko-polskiej. Do okienka strażnika podszedł mężczyzna z obwodu lwowskiego. Tłumaczył, że chce wyjechać za granicę, aby spotkać się z dziećmi.

Ukrainiec "kupił" dziecko za tysiąc dolarów

Choć mężczyźni w wieku od 18 do 60 lat są objęci zakazem wyjazdu z Ukrainy w czasie stanu wojennego, 43-latek tłumaczył, że ma troje dzieci. To powinno pozwolić mu opuścić ojczyznę. Pokazał trzy kopie aktów urodzenia swoich pociech. Strażnicy szybko jednak wyłapali, że jeden z dokumentów jest fałszywy.

Niedługo później przyznał się do tego sam sprawca zamieszania. Jak powiedział, ma tylko dwoje dzieci, ale postanowił zapłacić tysiąc dolarów za podróbkę aktu urodzenia trzeciego dziecka. Pomogły mu w tym specjalne kanały w komunikatorze Telegram.

Strażnicy graniczni przekazali "wielodzietnego tatę" w ręce policji - podała służba prasowa Zachodniego Oddziału Państwowej Straży Granicznej Ukrainy.
Trwa ładowanie wpisu:facebook

Ukraina: Zakaz opuszczania kraju nie dla wszystkich mężczyzn

Od 25 lutego w Ukrainie obowiązuje zakaz opuszczania kraju dla niektórych grup. Mężczyzna w wieku od 18 do 60 lat, który chce wyjechać, potrzebuje specjalnego zezwolenia. Jednak od 24 lutego do 7 czerwca 2022 roku do Polski z Ukrainy wjechało aż 432 tys. mężczyzn we wspomnianym przedziale wiekowym. Dlaczego?

Zakaz opuszczania kraju nie dotyczy samotnych ojców, osób posiadających troje lub więcej dzieci oraz osób niepełnosprawnych. Z zakazu zwolnieni są również studenci zagranicznych uczelni, kierowcy transportów pomocy humanitarnej, a także osoby posiadające stały pobyt za granicą.

Zobacz także: Niespotykane straty Rosjan. "Putin szuka sposobu"
Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić