Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Akryflawina. Nowy lek na koronawirusa? "Wyniki badań są obiecujące"

7
Podziel się

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii badają skuteczność akryflawiny w leczeniu koronawirusa. Prof. Pyrć przyznaje, że po obiecujących wynikach badań laboratoryjnych trwa walka o badania kliniczne. Gdyby udałoby się przeprowadzić je w Brazylii, usprawniłoby to cały proces...

Akryflawina. Nowy lek na koronawirusa? "Wyniki badań są obiecujące"
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)
bETGyLkR

Naukowcy z Polski i całego świata dwoją się i troją, by znaleźć lek na koronawirusa. Niestety, jak do tej pory ekscytacja kończyła się na dających ogromne nadzieje badaniach laboratoryjnych. Gdy przychodziło do badań klinicznych, okazywało się, że "to nie to".

Tak samo jest teraz z akryflawiną - bardzo pozytywnie przeszła testy laboratoryjne. Lekarze jednak już podchodzą z większą rezerwą do nowego odkrycia, choć nadzieje wciąż są wielkie.

bETGyLkT
Mamy obiecujące wyniki badań laboratoryjnych na komórkach, na hodowlach organów oraz w modelu mysim. Mamy wyniki, które pokazują dokładnie, jaki jest mechanizm działania cząsteczki aktywnej. Nieuczciwe byłoby jednak powiedzieć, że mamy lek, bo do tego potrzebne są badania kliniczne - powiedział prof. Krzysztof Pyrć, mikrobiolog i wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Badań UJ już w czerwcu ubiegłego roku rozpoczęli poszukiwania leku na COVID-19, wspólnie ze specjalistami z Instytutu Helmholtza w Monachium. Skupiają się przede wszystkim na chemii medycznej i rozszerzają badania nad pochodnymi akryflawiny.

Z badań strukturalnych wiemy, że dwie cząsteczki akryflawiny lokują się w ściśle określonym punkcie w centrum aktywnym jednego z białek koronawirusa - proteazy PLpro. Enzym ten jest niezbędny do namnażania się wirusa i do wyciszenia naszych obron immunologicznych oraz zablokowanie go, hamuje również zakażenie. Spróbujemy w oparciu o dane strukturalne zaprojektować nowe cząsteczki, które będą miały niższą toksyczność, ale jednocześnie wyższą skuteczność - mówi ostrożnie profesor.

Zahamowanie enzymu nastąpiło w modelu zwierzęcym, co pozwala mieć nadzieje na to, że taki mechanizm zadziała również u ludzi.

bETGyLkZ

Problem z dostępnością

Pojawia się jeden kluczowy problem - w Polsce i całej Unii Europejskiej akryflawina nie jest dopuszczona do stosowania. W Brazylii za to jest to lek, który można dostać bez recepty m.in. do leczenia chorób układu moczowego.

W tym momencie kontaktujemy się z firmami i organizacjami w Brazylii, które zajmują się produkcją tego leku i badaniami klinicznymi, próbując uruchomić takie badania dla COVID-19 - potwierdza specjalista.
bETGyLla

Według zapowiedzi lek ten mógłby znaleźć zastosowanie nie tylko u zarażonych SARS-CoV-2, ale również w przypadku innych koronawirusów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETGyLlu
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(7)
Jkl
8 miesięcy temu
Mamy lek na Cow ID 19 - Amantadynę, ale ci akwizytorzy firm farmaceutycznych, mieniący się waszymi wybrańcami, nie dopuszczają jej do użytku.
Goldengecko
8 miesięcy temu
Dziwne że jak nie rządził Pis 12 lat temu ekspert polecał Amantadynę w leczeniu ciężkich przypadków Grypy jakoś nie było nic o skutkach ubocznych Teraz ten sam ekspert za rządów Pis-u mówi o możliwych skutkach ubocznych blokuje się dostęp ludziom do tego leku "recepta sztuczne ograniczenie sprzedaży" mimo że w sąsiednich Czechach ten lek jest bez recepty ogólnie dostępny Wniosek nasuwa się sam na Amantadynie nie można robić przekrętów jak na szczepionkach testach na Coivd (w polsce ten sam test dużo droższy niż w Niemczech) Blokowanie gospodarki i przejmowanie za bez cen nieruchomości itp.
Dfgggdg
8 miesięcy temu
Nie dopuszczą tego do użytku.
bETGyLlv
Tak
8 miesięcy temu
Wymyślą nową Amantadyne tzn zmienią nazwę i cena wzrośnie z 10 razy. Musi się wszystko opłacić. Nikt nie myśli o życiu człowieka.
Praktyk
8 miesięcy temu
Amantadyna też zła, chociaż znana od 40 lat. Na szczęście wielu chorych się dzięki temu uratowało. Szkoda, że wielu nie...
Suweren
8 miesięcy temu
Cieszmy się że rząd dba o finanse publiczne i kupuje najtańsza szczepionkę. Jednocześnie mówiąc że jest równie dobra jak te droższe.
daxxx
8 miesięcy temu
Dlaczego nieprzebadane szczepionki mozna warunkowo dopuscic do użycia a lekow nie można?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić