Akryflawina. Nowy lek na koronawirusa? "Wyniki badań są obiecujące"

11

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Biotechnologii badają skuteczność akryflawiny w leczeniu koronawirusa. Prof. Pyrć przyznaje, że po obiecujących wynikach badań laboratoryjnych trwa walka o badania kliniczne. Gdyby udałoby się przeprowadzić je w Brazylii, usprawniłoby to cały proces...

Akryflawina. Nowy lek na koronawirusa? "Wyniki badań są obiecujące"
Zdjęcie ilustracyjne. (Pixabay)

Naukowcy z Polski i całego świata dwoją się i troją, by znaleźć lek na koronawirusa. Niestety, jak do tej pory ekscytacja kończyła się na dających ogromne nadzieje badaniach laboratoryjnych. Gdy przychodziło do badań klinicznych, okazywało się, że "to nie to".

Tak samo jest teraz z akryflawiną - bardzo pozytywnie przeszła testy laboratoryjne. Lekarze jednak już podchodzą z większą rezerwą do nowego odkrycia, choć nadzieje wciąż są wielkie.

Mamy obiecujące wyniki badań laboratoryjnych na komórkach, na hodowlach organów oraz w modelu mysim. Mamy wyniki, które pokazują dokładnie, jaki jest mechanizm działania cząsteczki aktywnej. Nieuczciwe byłoby jednak powiedzieć, że mamy lek, bo do tego potrzebne są badania kliniczne - powiedział prof. Krzysztof Pyrć, mikrobiolog i wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Naukowcy z Małopolskiego Centrum Badań UJ już w czerwcu ubiegłego roku rozpoczęli poszukiwania leku na COVID-19, wspólnie ze specjalistami z Instytutu Helmholtza w Monachium. Skupiają się przede wszystkim na chemii medycznej i rozszerzają badania nad pochodnymi akryflawiny.

Z badań strukturalnych wiemy, że dwie cząsteczki akryflawiny lokują się w ściśle określonym punkcie w centrum aktywnym jednego z białek koronawirusa - proteazy PLpro. Enzym ten jest niezbędny do namnażania się wirusa i do wyciszenia naszych obron immunologicznych oraz zablokowanie go, hamuje również zakażenie. Spróbujemy w oparciu o dane strukturalne zaprojektować nowe cząsteczki, które będą miały niższą toksyczność, ale jednocześnie wyższą skuteczność - mówi ostrożnie profesor.

Zahamowanie enzymu nastąpiło w modelu zwierzęcym, co pozwala mieć nadzieje na to, że taki mechanizm zadziała również u ludzi.

Problem z dostępnością

Pojawia się jeden kluczowy problem - w Polsce i całej Unii Europejskiej akryflawina nie jest dopuszczona do stosowania. W Brazylii za to jest to lek, który można dostać bez recepty m.in. do leczenia chorób układu moczowego.

W tym momencie kontaktujemy się z firmami i organizacjami w Brazylii, które zajmują się produkcją tego leku i badaniami klinicznymi, próbując uruchomić takie badania dla COVID-19 - potwierdza specjalista.

Według zapowiedzi lek ten mógłby znaleźć zastosowanie nie tylko u zarażonych SARS-CoV-2, ale również w przypadku innych koronawirusów.

Autor: KLS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić