Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Amerykanie usuwają pomnik prezydenta Roosevelta. Jest zbyt rasistowski

23
Podziel się:

Sprzed Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku niebawem zniknie pomnik byłego prezydenta USA Theodore'a Roosevelta. Powodem są kolonialne i rasistowskie konotacje, jakie budzi.

Amerykanie usuwają pomnik prezydenta Roosevelta. Jest zbyt rasistowski
(Getty Images)

Pomnik Theodore’a Roosevelta stoi przed Muzeum Historii Naturalnej od 1940 roku. W ten sposób uczczono jego zasługi dla instytucji. Roosevelt był miłośnikiem natury i z wielu podróży przywiózł dla muzeum dziesiątki eksponatów.

Pomnik przedstawia prezydenta siedzącego na koniu. Obok niego stoją figury Indianina i czarnoskórego mężczyzny, co zostało uznane za rasistowskie, bo ma pokazywać, że Indianie i Afroamerykanie stoją w hierarchii niżej. O usunięciu posągu debatuje się od lat.

Masowe protesty w USA przyczyniły się do przyspieszenia decyzji o usunięciu kłopotliwego pomnika. Burmistrz Bill de Blasio przychylił się do wniosku i zgodził się, że posąg ukazuje rasizm i kolonializm w dobrym świetle.

Zobacz także: Zburzyli pomnik Kolumba. Odkrywca Ameryki symbolem rasizmu
Muzeum zostało poproszone o usunięcie pomnika Theodore’a Roosevelta, ponieważ wyraźnie ukazuje rdzennych mieszkańców i czarnoskórych jako niewolników i gorszych rasowo. […] To dobry moment, aby usunąć ten posąg – powiedział w swoim oświadczeniu Bill de Blasio.

To nie pierwsza taka sytuacja w ostatnim czasie. Protestujący próbowali wielokrotnie obalić nowojorski pomnik Krzysztofa Kolumba ze względu na zbrodnie, jakich dokonał na rdzennej ludności Ameryki. Kontrowersje budzi także posąg Thomasa Jeffersona, byłego prezydenta i autora amerykańskiej Deklaracji Niepodległości, który spłodził dzieci ze swoimi niewolnicami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(23)
mgr inż. S.O.
2 lata temu
Toż to niczym nie dający się usprawiedliwić czyn, godzący w Naród Amerykański, w Jego Historię !
J.P.
2 lata temu
W ogóle trzeba usuwać wszelkie pomniki innych ludzi. Wyrażają to, że niektórzy ludzie są lepsi od innych a to przecież nieprawda.
John
2 lata temu
Trzeba natychmiast usunąć pomnik Georgea Wachingtona - podającego się za mężczyznę. Propaguje więc męskość jako symbol wiedzy i postępu wyrażonej w ówczesnej konstytucji USA. Obraża kobiety i atakuje mniejszości seksualne.
ja1
2 lata temu
aq co z Barakiem Obama?On przecie4z mozna rzec na codzien kolaboeruje z bialymi..
lesnik
2 lata temu
Amerykanom odbija
Miro
2 lata temu
Idzie wojna. Społeczeństwa w końcu nie wytrzymają tego lewicowego testowania narodów
Jaaaaaa
2 lata temu
I cyk, po ameryce
Cheepciak
2 lata temu
Indianin i murzyn zamordowali tego prezydenta z z zimnną krwią....a jego jedyną zasługa była zwycięska wojna zfaszyzmem i śmierć zaraz po jej zakończeniu. Czy gdyby wygrał Hitler, tolerancji na świecie byłoby więcej?
AXZ
2 lata temu
Cała tolerancja zaczyna zbliżać się do głupoty. Niewolnictwo było nie tylko wśród czarno i czerwono skórych ale niewolnikami byli też biali. Niech ci co są tacy tolerancyjni i tak protestują zapoznają się z historią nie tylko USA ale świata Europy.
Polak
2 lata temu
Co by nie mówić i pisać to wszyscy żyjemy i korzystamy z osiągnięć cywilizacji europejskiej.No ale marksiści potrzebują żołnierzy nowej rewolucji i podburzają kogo się da.To marksiści są największymi rasistami ,gdyż traktują przybyszów z Afryki jak małe dzieci.Czują się lepsi ,cywilizowani.Dlatego goście dostają w Europie symboliczne wyroki za poważne przestepstwa.Co może być bardziej obraźliwe dla dorosłego mężczyzny od traktowania go jak bezrozumne dziecko?.
Pomnik
2 lata temu
księcia Józefa Poniatowskiego też powinni zburzyć. Przecież on siedzi na koniu. Nie dość że się wywyższa i propaguje rasizm wzrokiem (a jak!) to jeszcze zwierzę wykorzystuje. A wszystkie zwierzęta są równe, chociaż niektóre są równiejsze od innych, prawda?
afrykaner
2 lata temu
kres cywilizacji europejskiej jest już bliski, obalaja pomnik króla belgów, prezydentów usa, generłów, odkrywców, elity Europy współtwórców całej cywilizacji którą zaniesliśmy innym ludom i oni z niej kozystaja do dzisiaj, jak by wyglądał afryka, azja, australia .... bez białych i ich cywilacji ?
korzeń prawdy
2 lata temu
Na to miejsce koniecznie postawić pomnik zasłużonego dla USA Kunta Kinte.
Oj bo
2 lata temu
zagłosuję na nieobutego! We łbach się już im poprzewracało. Niedługo wszystkie końskie pomniki bedą likwidować a ludzi przedstawiać tylko od tyłu i równych wzrostem. Nie daj Boże aby jakiś aktor chciał zagrać Murzyna i poczernił twarz. Przecież oni nie mają ciemniejszej skóry. Prawda??
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić