Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 
aktualizacja 

Amerykanin nie żyje? Ukraińcy donoszą, co zaszło w Donbasie

Amerykanin Russell Bentley od 10 lat walczył w Donbasie po stronie Rosji. Przed kilkoma dniami słuch o nim zaginął. Pierwsze teorie o tym co się z nim stało, nie są optymistyczne. 64-latek miał zostać uznany, ze względu na swój akcent, za szpiega i skopany przez pijanych, rosyjskich oficerów.

Amerykanin nie żyje? Ukraińcy donoszą, co zaszło w Donbasie
Russel Bentley miał zostać zabity przez Rosjan. (Anton Gershchenko, Getty Images, X)

Od rosyjskiej napaści na Ukrainę minęły już ponad dwa lata. W tym czasie front zmieniał się nieustannie, chociaż niezmiennie od 2014 roku główne działania zbrojne toczą się w Donbasie. To właśnie one na teren zwany przez Rosjan "Doniecką Republiką Ludową" przyciągnęły chcącego walczyć z "ukraińskim nazizmem" pochodzącego z Teksasu Russella Bentley’a.

Mężczyzna miał zdecydować się na wyjazd na wojnę ze względu na problemy z prawem w swoim kraju. Skazano go za przemyt narkotyków i spędził 5 lat w więzieniu.

Amerykanin już od przyjazdu w 2014 roku zaangażował się we wspieranie rosyjskiej propagandy. Początkowo jeszcze jako żołnierz uczestniczył w grabieży ukraińskich terenów. Później zajął się promocją propagandy na swoim kanale i w lokalnych gazetach. To właśnie w nich przed kilkoma dniami pojawiła się informacja, że Amerykanin od 8 kwietnia jest poszukiwany.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bartłomiej Topa o kulisach kręcenia serialu "1670": "Przygotowania kostiumów trwały długie miesiące"

Russel Bentley nie żyje? Jest pierwsza teoria

Anton Gerashchenko, ukraiński polityk, powołując się na informacje z Telegrama twierdzi, że rosyjscy żołnierze po prostu zabili amerykańskiego blogera.

64-latek najpierw miał zostać zatrzymany na początku kwietnia przez grupę wojskowych z 5. Brygady w okolicy Doniecka, a następnie skopany na śmierć przez pijanych czołgistów. Powodem miało być rzekome szpiegostwo na rzecz USA i NATO. Rosjanom nie spodobał się akcent mężczyzny.

Władze rosyjskie nie wydały żadnego komunikatu w tej sprawie, jednak niezależne media apelowały do Kremla o wyjaśnienie zaginięcia.

Bentley postanowił przyjąć obywatelstwo rosyjskie i poślubić Rosjankę.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić