Andrzej Duda o pomocy humanitarnej. "Dlaczego udaje pan troskę?"

31

Prezydent Andrzej Duda wystąpił w sobotę z apelem o humanitarne traktowanie ludzi, którzy utknęli na polsko-białoruskiej granicy. Poprosił także władze na Białorusi, aby przyjęły pomoc humanitarną. Prezydentowi odpowiedział poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski.

Andrzej Duda o pomocy humanitarnej. "Dlaczego udaje pan troskę?"
Andrzej Duda wystosował apel do Białorusi (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

Trwa kryzys na polsko-białoruskiej granicy. Tylko od początku października odnotowano już ponad 12 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy. W ośrodkach dla uchodźców przebywa z kolei około dwóch tysięcy osób.

Głos w sprawie zabrał prezydent Andrzej Duda. Napisał na Twitterze, że należy pomóc imigrantom, którzy koczują po białoruskiej stronie granicy. Wystosował także apel do władz w Mińsku.

Apeluję do Białorusi o wpuszczenie pomocy. W ciężarówkach są namioty, łóżka i koce - pisał prezydent RP.
Trwa ładowanie wpisu:twitter

Poprosił o wpuszczenie na Białoruś pomocy humanitarnej. "Nie można ustawać w tych próbach pomagania. To, że dwa transporty wróciły (…) nie znaczy, że nie powinniśmy próbować znowu" - mówiła z kolei minister w Kancelarii Prezydenta RP Bogna Janke.

Poseł KO odpowiedział prezydentowi. Zadał ważne pytanie

Na wpis Dudy zareagował Franciszek Sterczewski z Koalicji Obywatelskiej. Za pośrednictwem mediów społecznościowych zadał też głowie państwa pytanie.

Obaj wiemy, że Białoruś nikogo nie wpuści, więc dlaczego udaje pan troskę, a nie apeluje do premiera Mateusza Morawieckiego, by ten konwój pomógł ludziom po polskiej stronie? - napisał Sterczewski.
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Co z tymi, którzy znaleźli się w Polsce, a są wielokrotnie wypychani do lasu i za granicę przez Straż Graniczną? Czy spytał pan premiera, gdzie są dzieci z Michałowa? Gdyby taki los spotkał pańską rodzinę, to czy też by im pan nie pomógł? - dodał.

Franciszek Sterczewski zamieścił w sieci także krótkie nagranie. W sobotę znalazł się w Michałowie, gdzie odbyły się protesty przed tamtejszą siedzibą Straży Granicznej.

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Zobacz także: Marek Belka o Morawieckim. Nie owijał w bawełnę
Autor: KOZ
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić