Andrzej Duda reaguje ws. "lex Tusk". Będą zmiany

41

Prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie, podczas którego odniósł się do ustawy o komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Potocznie ten dokument określany jest mianem "lex Tusk". - Przygotowałem nowelizację ustawy - powiedział, apelując o jak najszybsze jej uchwalenie.

Andrzej Duda reaguje ws. "lex Tusk". Będą zmiany
Andrzej Duda (PAP, Albert Zawada)

W piątek (2 czerwca) prezydent Andrzej Duda wygłosił oświadczenie dot. kwestii komisji do spraw badania wpływów rosyjskich. Przekazał, że wyraził poparcie dla ustawy, podpisując ją.

Jednocześnie ocenił, że to słuszna decyzja. - Ta komisja jest bardzo potrzebna. Chciałbym, aby przed tą komisją wypowiedział się zarówno (wice)premier Waldemar Pawlak, jak również minister Wojciech Jasiński - mówił Andrzej Duda.

Ale jest wokół komisji wiele dyskusji, jest wiele nieprawd, które się pojawiły, w części ze złej woli, chęci storpedowania komisji, ale też braku wiedzy komentatorów - dodał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Katarzyna Cichopek o współpracy z Maciejem Kurzajewskim

Prezydent Duda w dalszej części przemówienia odniósł się do krytyki na temat zapisów ustawy o komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

- Ta ustawa przewiduje możliwość odwołania się od decyzji komisji do sądu. Od każdej decyzji administracyjnej, jeśli ustawa nie stanowi inaczej, przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego - kontynuował.

W tej postaci, w której dziś ta ustawa jest, każdy się może od decyzji tej komisji odwołać do sądu administracyjnego - podkreślał Andrzej Duda.

Mimo że w poniedziałek prezydent złożył podpis, teraz chce zmieniać "lex Tusk".

- Nie ukrywam, że zbulwersowany zarzutami, które są ewidentnie nacechowane złą wolą, postanowiłem zrobić krok, który będzie swoistym sprawdzam. I to zarówno z obozu rządzącego, jak i z opozycji. Przygotowałem nowelizację ustawy, cały szereg przepisów, które w tej ustawie regulują dodatkowo, albo zmieniają te postanowienia, które wzbudzają największe kontrowersje - oświadczył.

Nowelizacja zostanie złożona przez prezydenta w piątek. - W mojej propozycji będzie wyraźnie zapisane, ze ani posłowie, ani senatorowie w tej komisji zasiadać nie mogą - oznajmił Andrzej Duda.

Proponuję, aby środek odwoławczy od decyzji podejmowanej przez komisję kierowany był do sądu apelacyjnego - mówił.

Jednocześnie zakomunikował, że "ta ustawa nigdy nie dotyczyła" kwestii startu w wyborach. - (...) proponuję, aby te środki zaradcze (zapisane w ustawie - dop. red.) zostały zlikwidowane i proponuję, aby na ich miejsce pozostało stwierdzenie komisji, że osoba, wobec której ustalono, że działała pod rosyjskimi wpływami, nie daje rękojmi należytego wykonywania czynności w interesie publicznym - dodawał.

Andrzej Duda: Ta ustawa została uchwalona za późno

Prezydent Andrzej Duda skierował ustawę do Trybunału Konstytucyjnego w trybie następczym. - Albowiem nie uważam, żeby podnoszone przez niektóre osoby zarzuty konstytucyjne były tak istotne, by trzeba było blokować wejście w życie tej ustawy - mówił.

Wręcz przeciwnie, uważam, że ta ustawa została uchwalona za późno. Uważam, że ta komisja wyjaśniająca kwestie rosyjskich wpływów w Polsce, ich wpływów także na nasze bezpieczeństwo powinna była powstać znacznie wcześniej. Żałuję, że jest ona dopiero teraz i że jest możliwe w związku z tym, że ona została uchwalona w związku ze zbliżającą się kampanią wyborczą - podsumował.
Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić