oprac. Anna Wajs-Wiejacka| 

Apelują do kierowców o ostrożność. Na drogi Pomorza wyjedzie wojsko

9

Kierowcy poruszający się pomorskimi drogami powinni zachować szczególną ostrożność. Wszystko ze względu na kolumny sprzętu wojskowego, który będzie wracać z poligonu drawskiego do macierzystych garnizonów. Wojskowi apelują, żeby nie robić zdjęć pojazdów i nie publikować żadnych informacji dotyczących przejazdu.

Apelują do kierowców o ostrożność. Na drogi Pomorza wyjedzie wojsko
Kierowców z Pomorza czekają utrudnienia. Na drogach pojawi się wojsko. (Twitter)

Kończą się taktyczne ćwiczenia 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, odbywające się pod kryptonimem RYŚ-24. Jak wskazuje major Błażej Łukaszewski, rzecznik dywizji cytowany przez "Gazetę Pomorską" wraz z ich zakończeniem "rozpoczyna się przerzut żołnierzy oraz sprzętu wojskowego do macierzystych garnizonów". Wzmożonego ruchu maszyn wojskowych należy spodziewać się na drogach prowadzących z Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko głównie w kierunku Szczecina, Sulechowa, Słupska i Lęborka.

Major Łukaszewski wskazuje, że ulicami będzie przemieszczał się głównie sprzęt kołowy. Cięższe uzbrojenie ma zostać przetransportowane do jednostek koleją. Wojskowi apelują do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności na drogach i "nie wjeżdżanie pomiędzy pojazdy wojskowe jadące w kolumnie i nie wymuszanie na nich pierwszeństwa".

Wojskowy przypomina także, aby nie fotografować i nie publikować zdjęć i nagrań poruszających się po drogach kolumn wojskowych. Nie należy zamieszczać żadnych informacji na temat przemieszczania się żołnierzy i sprzętu. Dotyczy to lokalizacji kolumn, dat i godzin przejazdu, jak i innych informacji poufnych. Takie publikacje "mogą mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności Polski".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Potężna mgła i setki ratowników. Nagranie z poszukiwań prezydenta Iranu

Kolumny wojskowe na drodze. Jak się zachować?

Kolumna wojskowa podobnie jak wszystkie inne pojazdy musi stosować się do obowiązujących przepisów ruchu drogowego. Jeśli na początku i na końcu kolumny znajduje się samochód z włączoną sygnalizacją świetlną i dźwiękową, wówczas cała kolumna uzyskuje status uprzywilejowanej. Wtedy obowiązkiem pozostałych uczestników ruchu jest ułatwienie jej poruszania się po drodze.

Warto pamiętać, że poruszające się w kolumnie wojskowej pojazdy, ze względu na swoją budowę mogą ograniczać widoczność prowadzącemu je kierowcy. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność w podejmowaniu wszelkich manewrów w pobliżu kolumny.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić