Arcybiskup upomina się o kobiety w ciąży. "Możemy robić dużo więcej"

101

Metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz, zaapelował w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną o większe wsparcie kobiet w ciąży ze strony Kościoła. W jego ocenie, w dziedzinie pomocy i ich ochrony można zrobić dużo więcej.

Arcybiskup upomina się o kobiety w ciąży. "Możemy robić dużo więcej"
Kardynał Nycz apeluje o większe wsparcie dla kobiet w ciąży. (Archidiecezja Warszawska, Archidiecezja Warszawska)

W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną metropolita warszawski, abp Kazimierz Nycz, odniósł się do tematyki wsparcia dla kobiet znajdujących się w ciąży. W jego ocenie, zarówno Kościół, jak i państwo udzielają im niewystarczającej pomocy.

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne (...) Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół - twierdzi warszawski metropolita.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Alarmujące dane dla Kościoła. "Szukamy recepty na poprawę sytuacji"

Kardynał powołał się na przykład bł. Edmunda Bojanowskiego. W XIX wieku założył on tzw. ochronki, w których troszczono się nie tylko o dzieci, ale także o kobiety, które z różnych względów nie były w stanie zapewnić im odpowiedniego poziomu opieki i wykształcenia.

Ośrodki prowadzone przez siostry służebniczki odgrywały bardzo ważną rolę w zapewnieniu odpowiedniego poziomu opieki poporodowej aż do lat 70. ubiegłego wieku. Wówczas tę rolę zaczęły przejmować żłobki i przedszkola, które były tworzone przez organy państwowe.

Abp Nycz apeluje o wsparcie w powrocie do aktywności zawodowej

W ocenie arcybiskupa Nycza taki kierunek pomocy kobietom w ciąży jest słuszny. Co więcej, zachęca on do pomocy tym, którzy starają się nieść wsparcie młodym matkom. "Popieram ten kierunek rozwoju i niech wszyscy wspomagają tych, którzy chcą pomagać kobiecie i rodzinie" - stwierdził abp Nycz.

Arcybiskup zauważa także inne wyzwanie - to konieczność sprostania tendencji, według której kobiety po urodzeniu dziecka chcą szybko wracać do swoich obowiązków zawodowych. Także i w tym kontekście hierarcha apeluje o odpowiednie wsparcie.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić