Wróć na
Aleksander Sławiński
|

Atak na Watykan. Wszystkie oczy kierują się w stronę Chin

42
Podziel się

Chińscy hakerzy mogli pzeprowadzić akcję włamania się do sieci komputerowej Watykanu. Tak twierdzi prywatna firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Stolicy Apostolskiej. W ich ręce wpadła m.in. prywatna korespondencja.

Atak na Watykan. Wszystkie oczy kierują się w stronę Chin
Chińscy hakerzy mieli włamać się na komputery najważniejszych kapłanów mieszkających w Watykanie. (Getty Images, Vatican Pool)
bCOboBNN

W ciągu ostatnich trzech miesięcy hakerzy współpracujący z chińskim rządem mieli dokonać kilku włamań na watykańskie serwery. Wszystko w czasie istotnych negocjacji między przedstawicielami papieża a Komunistyczną Partią Chin.

Narzędziem ataku był m.in. podrabiany list z kondolencjami od watykańskiego sekretarza, kardynała Pietro Parolina. Do mejla załączony był plik, który pozwalał hakerom na zdobycie dostępu do komputerów.

Jak donosi "New York Times", za wykrycie ataków odpowiada amerykańska firma Recorded Future, której zdaniem głównym celem hakerów nie było szkodzenie, a zdobywanie jak największej ilości informacji.

bCOboBNP

Cyberatak na grupy religijne

Pekin od dłuższego czasu prowadzi kampanię zacieśniania kontroli nad grupami religijnymi na swoim terenie. Według oficjalnej linii rządu ma to na celu sprawienie, by działały "zgodnie z chińskim interesem". Wiele z nich jest bowiem uznawanych za źródło oporu wobec władzy Partii.

Wcześniej wspierani przez rząd hakerzy dokonywali włamań m.in. na strony buddyjskie, muzułmańskie oraz zrzeszające wyznawców nielegalnej w chinach medytacji Falun Gong.

W tym przypadku, jak twierdzą pracownicy Recorded Future, szpiegostwo było skoncentrowane nie tyle na wyznawcach, co na samej organizacji, szczególnie katolickich misjonarzach w Chinach oraz działalności kościoła w tracącym właśnie swoją autonomię Hongkongu. Chińczycy domagają się m.in. prawa do wyboru biskupów na terenie kraju.

bCOboBNV

Szczyt UE. Praworządność powiązana z budżetem? Janusz Kowalski komentuje

bCOboBOq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(42)
Wiecuś
1 tyg. temu
Chcieli pewnie się dowiedzieć jak yo możliwe że kościół po takim czasie anulował małżeństwo Kurskiego :)) nawet im to trudno pojąć :)))
rak
1 tyg. temu
sami siebie atakują, nie muszą Chińczycy
AntyTeza
1 tyg. temu
Watykan sie boi, ze wyjda na jaw przestepstwa seksualne, gospodarcze i polityczne?
bCOboBOr
Dziwne
1 tyg. temu
Boja sie swieconej wody. Patrzcie ludzie...
taaaakkk
1 tyg. temu
polubiłem Chińczyków
Najnowsze komentarze (42)
kalambury
3 dni temu
Pamiętacie film : Złe wychowanie La Mala educación 2004 ?
Obluda
1 tyg. temu
To pokazuje że ludzie pogardzają Watykanem i nie słownym szefem do dzis nie rozwiązał kwestii pedofilii w Polsce a jest zwiezchnikiwm tej sosomi i gomoey jestem katolikiem ale lubię gdy ktoś nie zuca słów na wiatr i nie krzywdzi dzieci psychicznie i cielesnie do zywotnio
Ktm
1 tyg. temu
😂Kurski dokonał jawnego cudu chcieli zobaczyć czy zatwierdzili
Bajosz
1 tyg. temu
Dla mnie ten watykan to powinni zrównać z ziemią
prof.Czarek
1 tyg. temu
Ciekawe , ilu biskupów ma swoje konta w rajach podatkowych ?! Czy wśród nich są także polscy hierarchowie ? Gdyby ktoś podpalił Watykan , zabezpieczyć się trzeba . Argentyna za darmo ich nie przygarnie .Więc trzeba jeszcze troszkę oskubać Polaków ...
jas
1 tyg. temu
Jeśli świat się nie obudzi i z żółtkami nie zrobi porządku będzie źle
wkurzony
1 tyg. temu
należy coś zrobić z tymi chinolami, za bardzo się panoszą !!!!!
pawel
1 tyg. temu
o jej prywatna korespondencja … i pornografia dziecięca też ?
bCOboBOj
Dr.No
1 tyg. temu
I jak tu się wyspowiadać przez internet?
JakNieSzkodzą
1 tyg. temu
- to nic złego !
JakNieSzkodzą
1 tyg. temu
- to nic złego !
JakNieSzkodzą
1 tyg. temu
- to nic złego !
Troll Troll
1 tyg. temu
Może zrobili to po to by w przypadku mędrkowania zachodu w tym Watykanu na temat kogo Chiny dyskryminują i jakie straszne one są mieć na kieckowych papiery i oferować rodzinom pomoc prawną w procesach. Jako straszal
Alojz
1 tyg. temu
I nie zrównany z ziemią? SZKODA!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić