Kaczyński większym zagrożeniem dla UE niż brexit? Wstrząsająca opinia

1321

"Der Siegel" skomentował sytuację polityczną w Polsce i rządy Jarosława Kaczyńskiego. Zdaniem dziennikarzy najsłynniejszego tygodnika w Niemczech, Polska dąży do autokracji.

Kaczyński większym zagrożeniem dla UE niż brexit? Wstrząsająca opinia
Jarosław Kaczyński. (YouTube)

Na arenie międzynarodowej głośno o rządach PiS. Najpopularniejszy w Niemczech tygodnik "Der Spiegel" skomentował sytuację polityczną w Polsce. I nie mamy powodów do radości.

Dla UE spór z polskim rządem jest znacznie groźniejszy niż brexit. Kaczyński stoi na skraju ustanowienia autokracji w środku Europy - możemy przeczytać w "Der Spiegel".

Dziennikarze tygodnika nazywają Jarosława Kaczyńskiego "władcą". Piszą, że na jego drodze stoją "odważni sędziowie". Przytoczono w tym miejscu historię sędziego Tulei, który przez 25 lat pracy zdążył skazać naprawdę wielu poważnych przestępców. "Der Spiegel" zauważa, że stał się dla partii rządzącej wrogiem i dziś musi bronić samego siebie.

Tygodnik porusza problem toczących się dziesiątków postępowań dyscyplinarnych osób piastujących stanowiska w systemie sądowniczym. Zdaniem dziennikarzy "Der Spiegel" jest to problem, który poważnie może wpłynąć na Unię Europejską.

Jest to kryzys, jakiego nigdy wcześniej nie widziano w UE, ani w Bułgarii, ani na Węgrzech, gdzie sądy również znajdują się pod presją. Dla UE spór z polskim rządem jest znacznie groźniejszy niż brexit. Kaczyński stoi na skraju ustanowienia autokracji w środku Europy - podaje "Der Spiegel"
Prezes TSUE Koen Lenaerts w lipcowym orzeczeniu w sprawie polskiej reformy sądownictwa sprzeciwił się ‘strukturalnemu pęknięciu’ w państwie prawa. Komisja Rady Europy już w 2017 roku porównała polskie sądownictwo do sądownictwa byłego Związku Radzieckiego - czytamy w niemieckim tygodniku.
Zobacz także: Radosław Sikorski o wpisie szefa "Wiadomości": to jest po prostu głupie
Autor: MMC
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić