Aż 30 proc. Polaków. Zapytali o oszczędności
Blisko 30 proc. Polaków regularnie odkłada pieniądze, a 35 proc. robi to przy nadwyżkach finansowych. Oszczędności najczęściej przeznaczane są na niespodziewane wydatki i tzw. czarną godzinę.
Najważniejsze informacje
- 30 proc. Polaków regularnie oszczędza.
- 35 proc. odkłada przy nadwyżkach finansowych.
- Najczęstsze cele oszczędności to niespodziewane wydatki i czarna godzina.
Z badania "Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak" wynika, że 30 proc. Polaków regularnie odkłada pieniądze. Dodatkowo, 35 proc. decyduje się na oszczędzanie, gdy dysponuje nadwyżką finansową. To pokazuje, że coraz więcej osób stara się zabezpieczyć finansowo na przyszłość.
Nagrał go i wysłał na policję. Teraz każdy zobaczy, co zrobił kierowca
Najczęściej Polacy odkładają na niespodziewane wydatki oraz na tzw. czarną godzinę. Krótkoterminowe oszczędności przeznaczane są również na wakacje, remonty czy zdrowie. Długoterminowo, 42 proc. badanych oszczędza na czarną godzinę, a 19 proc. na emeryturę.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wśród młodszych osób, w wieku 18–29 lat, regularne oszczędzanie deklaruje 28 proc. respondentów. Natomiast w grupie wiekowej 40–49 lat, odsetek ten wzrasta do 44 proc. Seniorzy częściej odkładają przy nadwyżkach finansowych.
Kobiety częściej niż mężczyźni oszczędzają regularnie. 32 proc. kobiet odkłada określoną kwotę z dochodu, podczas gdy wśród mężczyzn odsetek ten wynosi 28 proc. Mężczyźni częściej oszczędzają warunkowo, przy nadwyżkach finansowych.
Mieszkańcy miast i wsi
Regularne oszczędzanie jest bardziej popularne w dużych miastach, gdzie deklaruje je 38 proc. mieszkańców. Na wsiach ten odsetek wynosi 32 proc. Mieszkańcy obszarów wiejskich częściej wskazują, że starają się oszczędzać, ale nie zawsze im się to udaje.