o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
Aldona Brauła
|

Balerina z Alzheimerem. Po latach pamiętała każdy ruch "Jeziora łabędziego"

3
Podziel się

Marta Gonzalez była w młodości primabaleriną Baletu Nowojorskiego. Na starość zaatakowała ją choroba Alzheimera i zaczęła powoli odbierać jasność umysłu. Jednak kiedy tylko usłyszała melodię z "Jeziora łabędziego", zaczęła wykonywać rękoma elementy choreografii jednego z najsłynniejszych baletów na świecie.

Balerina z Alzheimerem. Po latach pamiętała każdy ruch "Jeziora łabędziego"
Marta Gonzales zmarła w 2019 roku w Walencji. (Twitter.com)
bEiVQliZ

Choroba Alzheimera powoduje stopniowe pogarszanie się stanu umysłu. Często osoba, która na nią cierpi, nie rozpoznaje rodziny i nie pamięta o istotnych wydarzeniach z życia. Jak jednak informuje "Daily Mail", bardzo często pamięć muzyczna pozostaje nienaruszona - oznacza to, że chorzy rozpoznają piosenki, mogą zaśpiewać lub zatańczyć. Tak stało się w przypadku byłej baleriny - Marty Gonzales.

Opiekun założył jej słuchawki i włączył melodię z "Jeziora łabędziego" Czajkowskiego. Siedząca na wózku inwalidzkim drobna staruszka nagle przypomniała sobie choreografię. Zaczęła odtwarzać ruchy rękami, które były niemal identyczne jak w słynnym balecie.

bEiVQljb

Cała sytuacja została nagrana, a wideo trafiło na YouTube. Udostępniło je hiszpańskie towarzystwo charytatywne "Muzyka dla przebudzenia", które pracuje z pacjentami z demencją.

Członkowie stowarzyszenia używają muzyki w celu poprawy pamięci u osób dotkniętych demencją. Terapia ma także służyć poprawie humoru schorowanym osobom. W Wielkiej Brytanii muzyka także jest elementem terapii.

bEiVQljh

Marta Gonzales była niegdyś solistką Baletu Nowojorskiego. Niestety na starość zapadła na chorobę Alzheimera, poruszała się na wózku inwalidzkim. Zmarła w 2019 roku w domu opieki w hiszpańskiej Walencji

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEiVQljC
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(3)
ula
7 miesięcy temu
cudowny obraz,cudownej kobiety - artystki.W dzisiejszm świecie tak mało jest rzeczy,ktore potrafia tak bardzo wzruszyc.Nie znajduję słów,aby okreslić moje wzuszenie
Anka
8 miesięcy temu
Przepiękna ❤️
Ola
8 miesięcy temu
Cudowny balet Jezioro Łabędzie. Byłam dwa razy na tym balecie z Moskwy , i jeszcze bym poszła. Dla mnie to niezapomniane przeżycie.
bEiVQljD
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić