o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
HNM
|

Sensacja w Karpatach. Świat nauki uznał to zwierzę za wymarłe

93
Podziel się

W Rumunii sfotografowano rybę, która jest przez wielu biologów z całego świata uważana za gatunek wymarły. Rybę, która na Ziemi pojawiła się około 65 milionów lat temu. Natrafiono na nią w Rumunii, w Górach Fogaraskich będących najwyższym pasmem Karpat Południowych.

Sensacja w Karpatach. Świat nauki uznał to zwierzę za wymarłe
W Rumunii ryba ta jest dla obywateli bardzo ważna. (Youtube\ raflor777)
bDJWXcrV

Naukowcy, zapoznając się z nagraniami turystów, a także obywateli zamieszkujących w pobliżu Gór Fogaraskich, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Ryba Romanichthys valsanicola, czyli głowaczogłów ardżeszański, mająca status "wymarłej", wciąż jeszcze znajduje się na naszej planecie. Gatunek ten od lat nie był przez nikogo widywany. Co najmniej od 8 lat nie zarejestrowano ani jednego przypadku obecności tej ryby w żadnym zbiorniku wodnym.

Ryba znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunku Zagrożonych. W Rumunii żyje może zaledwie kilkanaście sztuk Romanichthys valsanicola.

bDJWXcrX

Głowaczogłów jest bardzo ważną rybą, która jako jedyna w całym królestwie zwierząt w swojej nazwie po łacinie zawiera słowo "Rumunia". Nic więc dziwnego, że została tak uhonorowana przez miejscową ludność.

Zobacz także: ASPRETELE
To najrzadziej występująca ryba w Europie, a prawdopodobnie także na świecie - przyznał w rozmowie z Real Press Alexandru Găvan. Znany w Rumunii ekolog, który apeluje, w szczególności do mieszkańców, aby dbali o środowisko i chronili rybę.
bDJWXcsd

Raczej nie istnieje szansa na to, aby gatunek tej ryby ponownie był liczny. Najprawdopodobniej także wkrótce całkiem wymrze, choć obecnie szacuje się, że w przyrodzie żyje jeszcze kilka, a może kilkanaście osobników.

Co najciekawsze - ryba nie występuje nigdzie indziej. Spotkać można ją jedynie w odnodze rzeki Ardżesz, we wspomnianych Górach Fogaraskich. Część rzeki, gdzie występuje ryba, jest dla mieszkańców święta. Odnogi bronią także służby, choć niestety różnie bywa z wykonywaniem przez nich w tej materii obowiązków, co słusznie martwi ekologów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJWXcse
bDJWXcsy
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(93)
kiwi
4 miesiące temu
Dałbym głowę że widziałem takiego :) głowacza w Wisłoku - to też Karpaty. Muszę iść sprawdzić jeszcze raz. Nie zdziwiło mnie to, bo jeszcze jako dzieciaki spędzaliśmy dużo czasu latem na rzece i takie rybki, obok kiełbi były na porządku dziennym: pod kamieniami, na płytkich wodach.
KoloPatolo
4 miesiące temu
Popieram komentarz poprzednika.. .szans to nie maja dwa ostatnie slimaki oddalone o 100 km...
Juzek
4 miesiące temu
Tam nie ma Ukraińców pracujących na czarno, którzy siatkami przeczesują każdą wodę i biorą każdą rybę. Więc może gatunek przetrwa.
bDJWXcsz
Lukaku
4 miesiące temu
U nas w rzece (dopływ rzeki Bóbr) za dziecka (rok 2000) tych ryb było mnóstwo, nazywaliśmy je Glawonie, piaskowa barwa, na dnie ciezko odróżnić od kamyczków, daje łatwo się złapać w słoik. Było tego od groma, jak i innych ryb, ale pamiętam 2-3 lata nastepnujace po sobie, gdy po rzece chodzili ludzie i traktowali ryby prądem... nikogo to wtedy nie dziwiło i nie obchodziło, w następnych latach rzeka była pogłebiana, a zarazem równana, a te ryby zawsze żył gdzieś pod kamykiem. Od tametej pory faktycznie ani glawoni, ani pstrągów, a było tego naprawdę sporo. Zamiast czystych rzek mamy teraz rzeki zarośnięte glonami, bo po pierwsze; nie ma co tego skubiać i regulować, a druga sprawa, to mamy tyle chemii/nawozów w rzekach, że szkoda na to nawet patrzeć.
Akwarium
4 miesiące temu
Wyłapać . Dać akwarystom do hodowli za 10 lat ryba będzie w rzekach ...
Najnowsze komentarze (93)
Paragon07
4 miesiące temu
To zwykły Jazgar, pełno ich np. w Odrze!
adamo_1
4 miesiące temu
Nie mogę zrozumieć niespójności artykułu. Gatunek wymarły, spotyka się pojedyncze osobniki? To raczej wymierający, a nie wymarły - prawda? Od ośmiu lat ryby nie widziano, ale szacuje się że żyje kilka, może kilkanaście osobników. Na podstawie, że nie widziano? Przy takich przekłamaniach logicznych całość staje się jakby mniej wiarygodna. Ale to może moje odczucie.
Tangrem
4 miesiące temu
Film Jest z 2008 roku haha
...
4 miesiące temu
Przecież to jest byczek miliony tego w naszej zatoce
marcelek
4 miesiące temu
nie pojawiła się, tylko bóg ją stworzył, tylko czy na pewno ok. 65 mln lat temu?!
Zenko
4 miesiące temu
A my ja na rozno wzielismy, teraz mi sie odbija historia. Czy mam isc do prokuratora w Rumuni czy w Polsce?
RIKO
4 miesiące temu
Popieram wypowiedz KIWI bo sam pochodze znad Wisłoka .
MORS
4 miesiące temu
U mnie w rybnym po 15,70 za kg.
bDJWXcsr
pan
4 miesiące temu
jak byłem dzieckiem to było dużo głowaczy , śliżów i pstrągów w potoczku dopływie Lękawki w Gilowicach k/Żywca a teraz to nie wiem ale w górnych dopływach na pewno przetrwały
khana
4 miesiące temu
Ukraińcy przeczesują nasze wody a Rumuni lasy oczyszczają z grzybów i wywożą z Polski - na handel!
Turist
4 miesiące temu
"Gatunek ten od lat nie był przez nikogo widywany. Co najmniej od 8 lat nie zarejestrowano ani jednego przypadku obecności tej ryby w żadnym zbiorniku wodnym." tyle ze film opubkikowano 12 lat temu
KUCHARZ
4 miesiące temu
ciekawe jak smakuje?
Ziggy001
4 miesiące temu
Ale mi odkrycie. W Polsce też je widziałem za dzieciaka na wakacjach
obs
4 miesiące temu
Takie rybki żyły do niedawna w Dunajcu ! koło Nowego targu wiele złowiłem,bardzo smaczne mięso,trzeba uważć na ostry kolec podczas chwytania
...
Następna strona
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić