o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
HNM
|

Sensacja w Karpatach. Świat nauki uznał to zwierzę za wymarłe

93
Podziel się

W Rumunii sfotografowano rybę, która jest przez wielu biologów z całego świata uważana za gatunek wymarły. Rybę, która na Ziemi pojawiła się około 65 milionów lat temu. Natrafiono na nią w Rumunii, w Górach Fogaraskich będących najwyższym pasmem Karpat Południowych.

Sensacja w Karpatach. Świat nauki uznał to zwierzę za wymarłe
W Rumunii ryba ta jest dla obywateli bardzo ważna. (Youtube\ raflor777)
bEstqknF

Naukowcy, zapoznając się z nagraniami turystów, a także obywateli zamieszkujących w pobliżu Gór Fogaraskich, nie mogli uwierzyć własnym oczom. Ryba Romanichthys valsanicola, czyli głowaczogłów ardżeszański, mająca status "wymarłej", wciąż jeszcze znajduje się na naszej planecie. Gatunek ten od lat nie był przez nikogo widywany. Co najmniej od 8 lat nie zarejestrowano ani jednego przypadku obecności tej ryby w żadnym zbiorniku wodnym.

Ryba znajduje się w Czerwonej Księdze Gatunku Zagrożonych. W Rumunii żyje może zaledwie kilkanaście sztuk Romanichthys valsanicola.

bEstqknH

Głowaczogłów jest bardzo ważną rybą, która jako jedyna w całym królestwie zwierząt w swojej nazwie po łacinie zawiera słowo "Rumunia". Nic więc dziwnego, że została tak uhonorowana przez miejscową ludność.

Zobacz także: ASPRETELE
To najrzadziej występująca ryba w Europie, a prawdopodobnie także na świecie - przyznał w rozmowie z Real Press Alexandru Găvan. Znany w Rumunii ekolog, który apeluje, w szczególności do mieszkańców, aby dbali o środowisko i chronili rybę.
bEstqknN

Raczej nie istnieje szansa na to, aby gatunek tej ryby ponownie był liczny. Najprawdopodobniej także wkrótce całkiem wymrze, choć obecnie szacuje się, że w przyrodzie żyje jeszcze kilka, a może kilkanaście osobników.

Co najciekawsze - ryba nie występuje nigdzie indziej. Spotkać można ją jedynie w odnodze rzeki Ardżesz, we wspomnianych Górach Fogaraskich. Część rzeki, gdzie występuje ryba, jest dla mieszkańców święta. Odnogi bronią także służby, choć niestety różnie bywa z wykonywaniem przez nich w tej materii obowiązków, co słusznie martwi ekologów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEstqkoi
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(93)
Paragon07
9 miesięcy temu
To zwykły Jazgar, pełno ich np. w Odrze!
adamo_1
9 miesięcy temu
Nie mogę zrozumieć niespójności artykułu. Gatunek wymarły, spotyka się pojedyncze osobniki? To raczej wymierający, a nie wymarły - prawda? Od ośmiu lat ryby nie widziano, ale szacuje się że żyje kilka, może kilkanaście osobników. Na podstawie, że nie widziano? Przy takich przekłamaniach logicznych całość staje się jakby mniej wiarygodna. Ale to może moje odczucie.
Tangrem
9 miesięcy temu
Film Jest z 2008 roku haha
bEstqkoj
...
9 miesięcy temu
Przecież to jest byczek miliony tego w naszej zatoce
marcelek
9 miesięcy temu
nie pojawiła się, tylko bóg ją stworzył, tylko czy na pewno ok. 65 mln lat temu?!
Zenko
9 miesięcy temu
A my ja na rozno wzielismy, teraz mi sie odbija historia. Czy mam isc do prokuratora w Rumuni czy w Polsce?
RIKO
9 miesięcy temu
Popieram wypowiedz KIWI bo sam pochodze znad Wisłoka .
MORS
9 miesięcy temu
U mnie w rybnym po 15,70 za kg.
pan
9 miesięcy temu
jak byłem dzieckiem to było dużo głowaczy , śliżów i pstrągów w potoczku dopływie Lękawki w Gilowicach k/Żywca a teraz to nie wiem ale w górnych dopływach na pewno przetrwały
khana
9 miesięcy temu
Ukraińcy przeczesują nasze wody a Rumuni lasy oczyszczają z grzybów i wywożą z Polski - na handel!
Turist
9 miesięcy temu
"Gatunek ten od lat nie był przez nikogo widywany. Co najmniej od 8 lat nie zarejestrowano ani jednego przypadku obecności tej ryby w żadnym zbiorniku wodnym." tyle ze film opubkikowano 12 lat temu
KUCHARZ
9 miesięcy temu
ciekawe jak smakuje?
Ziggy001
9 miesięcy temu
Ale mi odkrycie. W Polsce też je widziałem za dzieciaka na wakacjach
bEstqkob
obs
9 miesięcy temu
Takie rybki żyły do niedawna w Dunajcu ! koło Nowego targu wiele złowiłem,bardzo smaczne mięso,trzeba uważć na ostry kolec podczas chwytania
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić