aktualizacja 

Bastion górali-katolików. Podhale w szoku

142

W urzędzie miasta w Nowym Targu doszło do zaskakującej zmiany. Nowym wiceburmistrzem został Krzysztof Trochimiuk - pastor należący do Międzynarodowego Kościoła Pełnej Ewangelii. Ten wybór to spore zaskoczenie na tradycyjnie katolickim Podhalu.

Bastion górali-katolików. Podhale w szoku
Zaskoczenie na Podhalu (Adobe Stock)

Podhale to od lat bastion polskiego katolicyzmu. To właśnie w tym rejonie odnotowuje się najwyższy odsetek osób praktykujących wiarę katolicką, dlatego ze sporym zaskoczeniem spotkał się wybór nowego wiceburmistrza Nowego Targu.

Został nim Krzysztof Trochimiuk - znany działacz społeczny, wieloletni wykładowca i były prorektor na Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu. Uwagę opinii publicznej przykuwa jednak fakt, że nowy wiceburmistrz jest jednocześnie pastorem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowy Targ. Zakaz palenia węglem w centrum miasta

Trochimiuk jest członkiem Międzynarodowego Kościoła Pełnej Ewangelii. W prowadzonych przez niego nabożeństwach regularnie uczestniczy kilkunastu wiernych. Wiceburmistrz Nowego Targu przyznaje, że w polskich realiach nie jest to popularne zajęcie.

Pełnienie funkcji pastora jest czymś, co stoi w kontraście z tym, co jest normą w Polsce. To nie jest u nas typowe zajęcie. Ale jeżeli użyjemy innego języka i nazwiemy tę funkcję jako "lider wspólnoty", to ten obraz zaczyna stawać się bardziej przystępny i zrozumiały dla innych - mówi w rozmowie z "Wyborczą".

Wybór nowego wiceburmistrza Nowego Targu wywołuje spore emocje na Podhalu - regionie, który tradycyjnie jest mocno katolicki. Wiele osób jest zaskoczonych powołaniem pastora na to stanowisko, ale ta decyzja jest odzwierciedleniem coraz bardziej popularnego trendu.

Katolicy na Podhalu coraz chętniej zmieniają wiarę

Mowa o tzw. konwersji, czyli zmianie wyznawanej wiary z katolickiej na protestancką. To pokłosie m.in. rozczarowania obecną sytuacją panującą w Kościele Katolickim. Na Podhalu znajduje się już sześć kościołów ewangelicznych, a według danych uzyskanych przez "Wyborczą" w ostatnich latach wspólnota jednego ze zborów powiększyła się aż o 30 osób. Podobnie wygląda sytuacja w Kościele Chrześcijan Baptystów w Rabce-Zdroju, który liczy sobie już ok. 40 osób.

Zarówno pastor Trochimiuk, jak i władze Nowego Targu mają nadzieję, że decyzja o nominacji wpłynie na większą otwartość magistratu, a także lokalnej polityki. Nowy wiceburmistrz zapowiada budowanie lokalnej wspólnoty na dialogu i współpracy, także z innymi wyznaniami.

Autor: ACG
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić