Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

Będzie premia dla szefa NFZ. Powód do wielkie zaskoczenie

82

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak stanowisko objął za rządów Prawa i Sprawiedliwości. Jako jeden z nielicznych na fotelu prezesa wciąż zasiada i szybko go raczej nie opuści. "Fakt" ustalił, że w ostatnim czasie zainkasował sporą nagrodę. Nie uwierzycie, za co ją dostał.

Będzie premia dla szefa NFZ. Powód do wielkie zaskoczenie
Filip Nowak, prezes NFZ, dostał wysoką premię za swoją pracę (Agencja Wyborcza, Fot. Kuba Atys / Agencja Wyborcza.pl)

NFZ przedstawił sprawozdanie za czwarty kwartał 2023 roku. Z publikacji możemy poznać wysokość nagrody zainkasowanej przez prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, czyli Filipa Nowaka.

Następca Adama Niedzielskiego dostał 75 tysięcy złotych, natomiast jego miesięczne wynagrodzenie to ponad 33 tysiące. Nowak stanowisko objął w sierpniu 2020 roku po tym, jak Niedzielski został ministrem zdrowia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Agnieszka Woźniak-Starak o konflikcie z Dodą. "To był najtrudniejszy moment mojej kariery"

Premia za wdrażanie nowych rozwiązań

Fakt otrzymał uzasadnienie z Ministerstwa Zdrowia. Okazuje się, że przyznanie nagrody jest efektem realizacji zadań związanych ze zwiększeniem dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej oraz zaangażowanie w opracowywanie i wdrażanie nowych rozwiązań w ochronie zdrowia.

Chodzi o opiekę koordynowaną w podstawowej opiece zdrowotnej, zapewnienie nieprzerwanego i adekwatnego finansowania leków refundowanych oraz nowego modelu opieki psychiatrycznej.

Dziennik zauważa, że opieka koordynowana to reforma wprowadzona za rządów Prawa i Sprawiedliwości.

Celem jest skrócenie kolejek do specjalistów. W przychodniach, które przystąpiły do programu, to lekarz Podstawowej Opieki Zdrowotnej przejmuje część zadań specjalisty.

"Fakt", powołując się na dokument opracowany przez NFZ ujawnia, że program nie zmienił sytuacji pacjentów. Na fizjoterapię ambulatoryjną w czwartym kwartale zeszłego roku w kolejce było ponad 800 tys. osób i prawie 100 tys. na rehabilitację stacjonarną. Ponad 200 tys. osób w kolejce czekało na rezonans magnetyczny i ponad 100 tys. osób na tomografię i kolonoskopię.

Skrócenie oczekiwania w kolejkach było jednym z głównych punktów programowych w kampanii wyborczej Koalicji Obywatelskiej. Na razie efektów nie widać, ale premia dla szefa NFZ już została przyznana. Może to będzie początek zmian na lepsze?

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić