Benedykt XVI nie żyje. Zdumiewające, o co papież-emeryt prosił Polaków

Nie żyje Benedykt XVI, czyli papież-emeryt i następca Jana Pawła II. Jego pontyfikat od początku nie był łatwy, między innymi z powodu nieustannych porównań do popularnego poprzednika. W swoich przemówieniach regularnie zwracał się do Polaków. O co nas prosił?

Benedykt XVI nie żyje. Zdumiewające, o co papież-emeryt prosił Polaków
Benedykt XVI nie żyje. Polacy wspominają papieża-emeryta (Getty Images, Gamma-Rapho)

Benedykt XVI doskonale pamiętał nie tylko o sukcesach swego poprzednika, lecz także – jego narodowości. Nic dziwnego, że zmarły papież-emeryt wiele razy zwracał się bezpośrednio do Polaków.

Benedykt XVI do Polaków. Co o nas sądził zmarły papież-emeryt?

Taka sytuacja miała miejsce między innymi 28 maja 2006 roku, czyli zaledwie rok od objęcia przez Benedykta XVI urzędu głowy Kościoła katolickiego. Ówczesny papież odprawiał wówczas mszę na Błoniach w Krakowie.

Benedykt XVI, zwracając się do Polaków, przywołał osobę Jana Pawła II. Tytułując się jego następcą, zaapelował do rodaków poprzedniego papieża między innymi, aby dzielili się wiarą z przedstawicielami innych narodów europejskich. Nalegał, żeby robili to właśnie ze względu na pamięć o ich rodaku, który był w tym wyjątkowo skuteczny.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zobacz też: Historyczne spotkanie dwóch papieży
Ja, Benedykt XVI, następca papieża Jana Pawła II, proszę was: (...) byście skarbem wiary dzielili się z innymi narodami Europy i świata, również przez pamięć o waszym rodaku, który jako następca św. Piotra czynił to z niezwykłą mocą i skutecznością – apelował do Polaków Benedykt XVI (Deon).

Na koniec ówczesny papież poprosił Polaków, aby pamiętali o nim w ich "modlitwach i ofiarach". Wyraził nadzieję, że będą robić to z taką samą żarliwością, jak miało to miejsce w przypadku Jana Pawła II.

Proszę was także, byście pamiętali o mnie w waszych modlitwach i ofiarach, tak jak pamiętaliście o moim wielkim poprzedniku, bym wypełnił misję powierzoną mi przez Chrystusa – prosił Polaków ówczesny papież (Deon).

Benedykt XVI zmarł w sobotę 31 grudnia, a swoje ostatnie chwile spędził w Watykanie. W chwili śmierci papież-emeryt miał 95 lat.

Autor: EKO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić