Dagmara Smykla-Jakubiak
Dagmara Smykla-Jakubiak| 
aktualizacja 

Boeing 737 wpadł do morza. To już kolejna taka katastrofa

11

W sobotę doszło do katastrofy Boeinga 737, który kilka minut po starcie z lotniska w Dżakarcie rozbił się na Morzu Jawajskim. To kolejna tragedia, która rozegrała się na tym obszarze. Morze Jawajskie było świadkiem największych katastrof lotniczych w historii Indonezji.

Boeing 737 wpadł do morza. To już kolejna taka katastrofa
W sobotę do morza wpadł Boeing 737. Na pokładzie znajdowały się 62 osoby. (Getty Images)

W sobotę na Morzu Jawajskim rozbił się Boeing 737 indonezyjskich linii Sriwijaya Air. Wiadomo, że w chwili katastrofy na pokładzie znajdowały się 62 osoby, w tym siedmioro dzieci i troje niemowląt.

Samolot zniknął z radarów 4 minuty po starcie z lotniska w Dżakarcie. Po kilku godzinach, około godziny 15 czasu polskiego, indonezyjski rząd potwierdził informację o katastrofie. Zarządzono poszukiwania rozbitków. Na razie przyczyna wypadku jest nieznana.

Katastrofy lotnicze na Morzu Jawajskim. Zginęły setki ludzi

To nie pierwszy samolot, który rozbił się na Morzu Jawajskim. Na tym obszarze zginęły już setki pasażerów i pracowników linii lotniczych. Morze Jawajskie było świadkiem dwóch z trzech największych tragedii lotniczych w historii Indonezji.

Ostatnia katastrofa miała miejsce w 2018 r. - zginęło wtedy 189 osób. 29 października Boeing 737 linii Lion Air spadł do morza 13 minut po starcie z portu lotniczego Soekarno-Hatta w Dżakarcie. Niedługo przed katastrofą załoga zażądała zezwolenia na powrót na lotnisko. Był to pierwszy poważny wypadek z udziałem nowego samolotu Boeing 737 MAX, wprowadzonego na rynek w 2017 roku.

Inna katastrofa miała miejsce w 2014 roku. 28 grudnia Airbus A320-216 należący do linii Air Asia rozbił się na Morzu Jawajskim. Zginęły wtedy 162 osoby, ciał kilkudziesięciu ofiar do tej pory nie odnaleziono. Przyczyną katastrofy była usterka systemu kontroli steru kierunku.

Najstarsza katastrofa lotnicza na Morzu Jońskim miała miejsce 3 lutego 1961. Samolot Douglas DC-3 należący do linii Garuda Indonesia zaginął podczas lotu, wraku nigdy nie odnaleziono. Uważa się, że samolot rozbił się u wybrzeży wyspy Madura. Zginęło 26 osób.

Zobacz także: Zobacz też: Nowa mutacja koronawirusa w Europie. WHO niepokojąco o liczbie krajów
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić