aktualizacja 

Boeing musiał zawrócić z trasy. Pękła szyba w kokpicie

4

Samolot o numerze 1182 linii All Nippon Airways leciał do Toyama, kiedy jego piloci musieli zawrócić na lotnisko Sapporo-New Chitose. Samolot pasażerski wrócił na lotnisko, z którego odlatywał po tym, jak w samolocie Boeing 737-800 wykryto pęknięcie w oknie kokpitu.

Boeing musiał zawrócić z trasy. Pękła szyba w kokpicie
Pechowy samolot leciał w stronę wybranego lotniska (Wikimedai Commons)

Jak poinformował rzecznik japońskich linii lotniczych, pęknięcie zaobserwowano w najbardziej zewnętrznej z czterech warstw okien otaczających kokpit.

Pęknięcie nie miało wpływu na kontrolę lotu ani na ciśnienie – dodał rzecznik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pękająca szyba w samolocie. Przerażające nagranie z kokpitu

Na całe szczęście nikt z 59 pasażerów i 6 członków załogi nie zgłosił obrażeń.

Boeingi pod lupą

Baczne przyglądanie się boeingom rozpoczęło się po tym, jak samolot 737 MAX 9, który lata w barwach Alaska Airlines, musiał awaryjnie lądować 5 stycznia, ponieważ podczas lotu uszkodzony został panel w kabinie.

Sześciu członków załogi zostało wówczas poważnie rannych po tym, jak w samolocie doszło do wybuchu w zaledwie 6 min. po tym, jak poderwał się do lotu w kierunku Ontario.

Panel okazał się być nieuszkodzony i został przewieziony do laboratorium Krajowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB) w Waszyngtonie w celu dalszego zbadania.

Maszyny uziemione do odwołania

Alaska Airlines i United Airlines w swojej flocie mają w sumie 171 maszyn tej firmy. Obie linie odwołały po 100-150 rejsów dziennie i to przynajmniej do 16 stycznia włącznie.

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) planuje przeprowadzić audyt linii produkcyjnej Boeinga 737 Max 9 u dostawców jego części. W ramach audytu ma także zostać ocenione "ryzyko bezpieczeństwa związanego z delegowanymi uprawnieniami i nadzorem nad jakością".

Alaska Airlines napisała do wszystkich pasażerów feralnego lotu, żeby przyjęli rekompensatę w wysokości 1500 dolarów oraz pełen zwrot kosztów zakupu biletu.

Jak donosi "Seattle Times", już szykowany jest proces przeciwko Boeingowi.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić