Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
KLS
|

Koronawirus. Wiadomo, dlaczego COVID-19 zabija w Brazylii tak dużo dzieci

18
Podziel się:

Statystyki porażają. Ponad 1300 małych dzieci z Brazylii zmarło po zarażeniu koronawirusem. Jeden z lekarzy odmówił zbadania rocznego syna Jessiki Ricarte na obecność COVID-19, mówiąc, że jego objawy nie pasują do profilu wirusa. Dwa miesiące później chłopczyk zmarł z powodu powikłań choroby.

Koronawirus. Wiadomo, dlaczego COVID-19 zabija w Brazylii tak dużo dzieci
Wiadomo, dlaczego w Brazylii tak wiele dzieci umiera na Covid-19 (Getty Images)

Ponad rok po wybuchu pandemii zgony w Brazylii osiągają szczyt. Ale pomimo przytłaczających dowodów na to, że Covid-19 rzadko zabija małe dzieci, w Brazylii 1300 dzieci zmarło z powodu wirusa.

"Jego objawy nie pasują do profilu wirusa"

W maju 2020 jeden z lekarzy odmówił zbadania rocznego syna Jessiki Ricarte na obecność covid-19. Stwierdził, że jego objawy nie pasują do profilu wirusa. Dwa miesiące później malec zmarł z powodu powikłań choroby.

Pierwszym symptomem, który zauważyła kobieta, był brak apetytu u dziecka. Na początku Jessika zastanawiała się, czy ząbkuje. Matka chrzestna Lucasa, pielęgniarka, zasugerowała, że ​​może po prostu boli go gardło. Ale po tym, jak dostał gorączki, był notorycznie zmęczony i ciężej oddychał, Jessika zabrała go do szpitala i poprosiła o test na koronawirusa.

Lekarz założył oksymetr. Poziom Lucasa wynosił 86 proc. Teraz wiem, że to nie jest normalne - mówi Jessika.

Następnie lekarz zasugerował zatroskanej matce, że koronawirus rzadko występuje u dzieci. Uznał, że jest to prawdopodobnie tylko lekki ból gardła, przepisał antybiotyk i odesłał do domu.

Jessika mówi, że niektóre z objawów ustąpiły pod koniec 10-dniowej terapii antybiotykowej, ale zmęczenie pozostało - podobnie jak jej obawy dotyczące koronawirusa.

Mimo tego, że uspokajała ją cała rodzina, kobieta przeczuwała, że z jej synem jest coś nie tak. Mijały tygodnie, a Lucas stawał się coraz bardziej senny. W końcu 3 czerwca Lucas raz po raz wymiotował po zjedzeniu lunchu, a Jessika wiedziała, że ​​musi działać.

Rodzina wróciła do szpitala, a tam okazało się, że wynik testu na covid jest pozytywny. Chłopiec został zabrany na oddział intensywnej terapii w innym mieście, gdzie zdiagnozowano u niego wieloukładowy zespół zapalny (MIS) - to ekstremalna odpowiedź immunologiczna na wirusa.

Więcej powikłań

Eksperci twierdzą, że zespół, który dotyka dzieci do sześciu tygodni po zakażeniu koronawirusem, występuje rzadko. Wiodący epidemiolog dr Fatima Marinho z Uniwersytetu w São Paolo twierdzi, że podczas pandemii obserwuje więcej przypadków MIS niż kiedykolwiek wcześniej.

Lekarze podkreślają, że większość dzieci, które trafiają do szpitala w tak poważnym stanie, ma choroby współistniejące, np. cukrzycę. Ale tak nie było w przypadku Lucasa.

Stan dziecka pogarszał się z godziny na godzinę. Chłopiec otrzymał drugą dawkę immunoglobuliny. Pojawiła się wysypka na ciele i miał uporczywą gorączkę. Musiał być podłączony do tlenu. Gdy lekarze opanowali sytuację, okazało się, że chłopiec miał udar. Lekarze zapewniali rodziców, że chłopiec wyjdzie z tego.

Gdy stan chłopca poprawił się, a rodzice byli spokojniejsi przyszła noc, kiedy chłopiec zmarł. Przyczyną był nagły spadek tętna i poziomu tlenu. Kobieta jest przekonana, że gdyby lekarze zrobili jej dziecku test na covid wcześniej, dziś by żył.

Ważne jest, aby lekarze, nawet jeśli uważają, że nie jest to covid, przeprowadzili badanie w celu wyeliminowania takiej możliwości - mówi kobieta.

Zgadza się z nią dr Monte, który leczył Lucasa na OIOM-ie.

Im wcześniej otrzymałby specjalistyczną opiekę, tym lepiej - twierdzi.

Skąd tyle zgonów u dzieci?

Zdanie ekspertów. Twierdzą oni, że sama liczba przypadków Covid w tym kraju - druga co do wielkości liczba na świecie - zwiększyła prawdopodobieństwo, że brazylijskie niemowlęta i małe dzieci zostaną dotknięte chorobą. Innym problemem powodującym wysokie wskaźniki u dzieci jest brak testów. Dodatkowo słaby dostęp do opieki zdrowotej i ubóstwo.

Danych Ministerstwa Zdrowia Brazylii. Wg. nich między lutym 2020 a 15 marca 2021 roku Covid-19 zabił co najmniej 852 brazylijskich dzieci w wieku do dziewięciu lat, w tym 518 dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
Gość
9 miesięcy temu
Ciekawe czy ten covid kiedys zostanie wyizolowany? Bo jak na razie go nie wyizolowano... Wiec przestancie kit ludziom wciskac . Tak jak mojemu tacie stwierdzili covid przez telefon ... Mial katar i kaszel typowe objawy grypy lub przeziebienia . stwierdzili mu covid a on leczyl sie syropami miodem i czosnkiem...Magicy diagnozują przez tele. To ja sie pytam gdzie tu logika i po chu... te szczepienia są ... Bo na pewno nie na wirusa... Przestancie już te brednie opowiadac bo myslicie że z ludzi idiotów zrobicie i to w srodku lata gdzie wszedzie mnóstwo ludzi sie kreci a pandemi jak nie bylo tak nie ma. Jest ale w mediach...
Ursx,lua
rok temu
Dla niedowiarkow jest tylko śmierć, w meczarniach na covid może ich rodziny nabiorą rozumu ,,no i populacja się zmniejszy ale nie zmadrzeje.Nie mam litości dla takiego chlamu bez maseczek.
robroy
rok temu
Żadnych świętości pazerność ludzka nie ma, nawet humanitaryzm wobec niewinnych dzieciątek zniszczą. To jest socjotechnika mas, nazistowska...pamiętacie? Znienawidzicie dzieci, bo w mediach wmówią wam, że one roznoszą zarazę i wam zagrażają. Wtedy będą mogli spokojnie zarządzać naszymi dziećmi według swojego uznania. Dzieci będą poddawane eksperymentom medycznym, jak ten z mRNA, itd. Biada narodowi, jeśli nie chroni najmniejszych z braci swoich, biada.
true
rok temu
dla niedowiarków, przeszłam covid w listopadzie, do dzisiaj jestem wrakiem człowieka. Mam 40 lat a czuję się na 80...nie ma dnia, by mnie coś nie bolało.Do dzisiaj bóle stawów, potworne, bóle mięśni, zmęczenie, jakiego nigdy nie doświadczałam, bóle głowy, zaniki pamięci. Covid uszkodził mi jelita, żołądek. Kondycyjnie jestem dno. Przed chorobą ćwiczyłam aktywnie, teraz jest tragedia, zero sił, zero wydolności. Moi rodzice również mieli covid...ledwo przetrwali. Powiedzieli, że mieli w życiu niejedną grypę, ale czegoś takiego nigdy...tata z powikłaniami krążeniowymi, mama uszkodzone płuca. Ludzie uważajcie na siebie, to nie są żarty. Powikłania po tym dziadostwie są koszmarem. Uważajcie i dbajcie o zdrowie, o siebie o innych, słabszych, starszych.
serce
rok temu
Czyli młode części nadal, nieustannie potrzebne tym obrzydliwe bogatym "oświeconym"? Jak to możliwe, że po kilkanaście przeszczepów mają zapewnione zanim wykorkują? Skąd oni zawsze mają, na pstryknięcie palców przygotowane do zabiegu serca i nerki, pasujące grupą krwi i nie tylko? Niech prawdziwy Bóg przeklnie tych wszystkich mafijnych "lekarzy", bandytów, którzy za ciężkie pieniądze "pobierają" żywcem części młodym ludziom! Boże jedyny, nie miej dla nich żadnej litości, tak jak oni nie mają dla dzieci konających w męczarniach! Oczywiście wiem, że albo ten komentarz nie wejdzie, albo zaraz go skazujecie, bo "cały świat podlega mocy niegodziwca", a "prawda w oczy kole"! Cenzura jak za komuny, to tutaj norma!
Abdel85
rok temu
Pablo przykro mi że tak to przeszedłeś. Niestety ludzie nie wiedzą, nie widzą nie rozumieją. A czasami i ci co nie wierzą potem płaczą. Straszny wirus który niestety i w mojej rodzinie zrobił spustoszenie
Nicki
rok temu
... a teraz sprawdźcie ile osób żyje w Brazylii. Dziękuję, dobranoc!
Pawel
rok temu
Ale historia az niewierze
kli
rok temu
Fakty faktami zaczęły się szczepienia i chorych przybywa i nawet dzieci zaczynają chorować. Do cholery co jest w tych szczepionkach?
Pablo
rok temu
Dla tych wszystkich mądrych inaczej, dla których wirus i szczepienia są zaplanowanym spiskiem światowych potęg: nic nie wiecie. Ja przeszedłem zakażenie ciężko, w 48 godz. rozwinęło się obustronne zapalenie płuc z zatorem płucnym. Teraz mam uszkodzone płuca i inne problemy ze zdrowiem, mimo że całe życie uprawiałem sport. W szpitalu lekarze i personel uratowali mi życie, a wielu moich znajomych i przyjaciół nie miało tyle szczęścia. Życzę wszystkim zdrowia a niedowiarkom w ramach pomocy pobyt na oddziale covidowym.
M1306
rok temu
Covidy-19 wykonują codziennie śmiertelne egzekucje nie tylko dorosłych.Ale też dzieci
....
rok temu
Ja myślę, że odpowiedź jest bardzo prosta. Zapewne te dzieci były wcześniej szczepione zgodnie z kalendarzem....
danuta
rok temu
Straszne i prawdziwe. U nas wkrótce. Dzieci i młodzież w Polsce nie noszą maseczek, nie zachowują dystansu społecznego a rodzice po zwróceniu uwagi - za atak na ich "biedne" dzieci- chcą zgłaszać tę osobę na Policję. Jeszcze lepsza jest młodzież, zwłaszcza w grupie. Od razu chcą pobić, ubliżają, grożą ZEMSTĄ, np. dostaniesz glany aż zdechniesz, rozwalimy ci auto, załatwimy dzieciaka i itp. Większość dorosłych taka sama - nieuzasadniona agresja i chamstwo wszędzie.
Jdo
rok temu
Od czasu pandemia przejechałem całą Europę, miałem kontakt z setkami ludzi, ani razu nie dezynfekowalem rąk bo mam to gdzieś , tylko ciekawe że ja ani moji bliscy , znajomi nie mieli tego wirusa .... I teraz pytanie- gdzie ten tak mocno nagłośniony pomór świata????? Z tego co pamiętam w 1 fali to że umierali ludzie starsi co wiek może sugerować czas umierania hehe ps. Korona zabiła grypę hehe durne te ludzie . Nawet jak miał by być pomór to co? Wolę umrzeć z godnością niż jak tchórz
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić