Aldona Brauła
Aldona Brauła| 

Brexit. Tysiące Polaków może stracić pracę

63
Podziel się:

W mediach pojawiły się doniesienia o ewentualnych następstwach brexitu. Jeśli nie zostanie zawarta umowa z Unią Europejską tysiące ludzi z Polski i Niemiec może stracić pracę.

Brexit. Tysiące Polaków może stracić pracę
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. (ONS)

"Financial Times" dotarł do niepokojącego raportu o brexicie. Wynika z niego, że w Europie bez umowy może zniknąć 700 tys. miejsc pracy. Zagrożone są przede wszystkim miejsca związane z eksportem towarów.

Raport Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych Halle nie został jeszcze upubliczniony, ma się to stać za kilka tygodni. Jak podaje gazeta.pl, w efekcie brexitu aż 78 tys. Polaków może stracić pracę. W gorszej sytuacji są tylko Niemcy - oni mogą pożegnać łącznie 176 tys. stanowisk. Ze zwolnieniami musiałaby się też liczyć Francja – 80 tys. i Włochy – 72 tys.

Brexit odbierze Polakom pracę

W ubiegłym roku Instytut też przedstawił swoje prognozy. Wtedy Instytut Badań Ekonomicznych Halle (IWH) i Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze przewidywały, że w Niemczech brexit będzie oznaczał utratę nawet 100 tys. miejsc pracy.

Zobacz także: Pozytywny efekt brexitu. "Firmy sprowadzą się do Polski"
W żadnym innym państwie efekt na rynek pracy nie jest tak duży, jak w Niemczech - stwierdził w ubiegłym roku jeden z autorów badania, Oliver Holtemoller.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził, że 15 października to ostateczny termin zawarcia umowy o wolnym handlu z Unią Europejską. Jeśli ma ona wejść do końca roku nie może być opóźniona bowiem 31 grudnia kończy się okres przejściowy po brexicie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Wróć na
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić