Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Aldona Brauła
|

Brexit. Tysiące Polaków może stracić pracę

40
Podziel się:

W mediach pojawiły się doniesienia o ewentualnych następstwach brexitu. Jeśli nie zostanie zawarta umowa z Unią Europejską tysiące ludzi z Polski i Niemiec może stracić pracę.

Brexit. Tysiące Polaków może stracić pracę
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. (ONS)

"Financial Times" dotarł do niepokojącego raportu o brexicie. Wynika z niego, że w Europie bez umowy może zniknąć 700 tys. miejsc pracy. Zagrożone są przede wszystkim miejsca związane z eksportem towarów.

Raport Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych Halle nie został jeszcze upubliczniony, ma się to stać za kilka tygodni. Jak podaje gazeta.pl, w efekcie brexitu aż 78 tys. Polaków może stracić pracę. W gorszej sytuacji są tylko Niemcy - oni mogą pożegnać łącznie 176 tys. stanowisk. Ze zwolnieniami musiałaby się też liczyć Francja – 80 tys. i Włochy – 72 tys.

Brexit odbierze Polakom pracę

W ubiegłym roku Instytut też przedstawił swoje prognozy. Wtedy Instytut Badań Ekonomicznych Halle (IWH) i Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze przewidywały, że w Niemczech brexit będzie oznaczał utratę nawet 100 tys. miejsc pracy.

Zobacz także: Pozytywny efekt brexitu. "Firmy sprowadzą się do Polski"
W żadnym innym państwie efekt na rynek pracy nie jest tak duży, jak w Niemczech - stwierdził w ubiegłym roku jeden z autorów badania, Oliver Holtemoller.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził, że 15 października to ostateczny termin zawarcia umowy o wolnym handlu z Unią Europejską. Jeśli ma ona wejść do końca roku nie może być opóźniona bowiem 31 grudnia kończy się okres przejściowy po brexicie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(40)
Oczywistość
rok temu
Brexit. Tysiące Polaków mieszkających w Polsce może stracić pracę. (Redakcja pisz konkretnie bo Janusz z Sebastianem nie potrafią czytać ze zrozumieniem)
Juras
2 lata temu
Jestem w UK 14 lat. Ten kraj opiera się na pracy imigrantow, po prostu Anglikom się niechce pracowac za najniższa stawkę wola siedzieć na socjalu. Pracy jest tutaj mnustwo nawet w kryzysie było
Kris
2 lata temu
Nie ma to większego znaczenia bo i tak w Europie brakuje pracowników, uk ma to samo. Kwestia wykształcenia gra tu kluczową rolę.
Ultra
2 lata temu
Już widzę jak Angole rzucaja się na parce ktora utracili np. polacy
Alek
2 lata temu
Mieszkam w Anglii pod mostem. Pracy nie miałem i nie mam. Zwolnienie mnie ominie.
mikołaj
2 lata temu
Anglicy zrobią to co zawsze z Polakami, jak są poczebni to nas zapraszają jak Polak jest zbedny to go wywalają tak jak po drugiej wojnie Światowej !!
Trwoga
2 lata temu
Jak do tego dojdzie to Polacy pod mostem zamieszkają vo u nas sami ukraińcy i gruzini wszystko obsadzili
Walto
2 lata temu
Rozumiem, że poleca w inna Europe i nie wrócą do Polski? Może Ukrainę wybiorą? Zarobili, tam, tanio bedzie na Ukrainie! Aby nie do Polski! Ja przetrwała i w Polsce zawsze było pięknie!
Kabat
2 lata temu
Jeśli stracą prace, to i anglicy nie dostaną towaru .ciekawe kto bardziej jest uzależniony od kogo?. Mały kraj ma wiekszy wachlasz zbytu niż wielki do małego. Zamknąć granice
msc
2 lata temu
Tak, w gorszej sytuacji są tylko Niemcy a Francuzi tracą 80tyś miejsc. To więcej niż 78tys dla Polaków? Czyli w gorszej sytuacji są nie tylko Niemcy ale i Francuzi. Ale chwytliwe stwierdzenie musi być.
Cfgzse
2 lata temu
Za kilka lat lordy, książęta i baronowie zrozumieją, że ich świat skończył się niczym cięcie miecza samurajskiego. Na razie brexitiwcy żyją mitami...
Cfxdrs
2 lata temu
Wyspiarze za kilka lat na kolanach będą się prosić o ponowne wstąpienie do UE, tylko, że wtedy będą mieli status finansowy Włoch albo Hiszpanii.
1234
2 lata temu
Anglicy to mądry naród! Stolice mają w Londynie a nie w Brukseli!
Lolifakt
2 lata temu
Wojna to już trwa od wielu wielu lat teraz tylko czekamy na jakieś groźniejsze manewry narazie jest słownie 8 na papierze a jak dalej pujdzie to brak porozumienia zrobi swoje i zacznom do siebie strzelac😓
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić