o2-logo
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • Quizy
Wróć na
Aldona Brauła
|

Brexit. Tysiące Polaków może stracić pracę

40
Podziel się

W mediach pojawiły się doniesienia o ewentualnych następstwach brexitu. Jeśli nie zostanie zawarta umowa z Unią Europejską tysiące ludzi z Polski i Niemiec może stracić pracę.

Brexit. Tysiące Polaków może stracić pracę
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson. (ONS)
bDyYmmCZ

"Financial Times" dotarł do niepokojącego raportu o brexicie. Wynika z niego, że w Europie bez umowy może zniknąć 700 tys. miejsc pracy. Zagrożone są przede wszystkim miejsca związane z eksportem towarów.

Raport Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych Halle nie został jeszcze upubliczniony, ma się to stać za kilka tygodni. Jak podaje gazeta.pl, w efekcie brexitu aż 78 tys. Polaków może stracić pracę. W gorszej sytuacji są tylko Niemcy - oni mogą pożegnać łącznie 176 tys. stanowisk. Ze zwolnieniami musiałaby się też liczyć Francja – 80 tys. i Włochy – 72 tys.

bDyYmmDb

Brexit odbierze Polakom pracę

W ubiegłym roku Instytut też przedstawił swoje prognozy. Wtedy Instytut Badań Ekonomicznych Halle (IWH) i Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze przewidywały, że w Niemczech brexit będzie oznaczał utratę nawet 100 tys. miejsc pracy.

Zobacz także: Pozytywny efekt brexitu. "Firmy sprowadzą się do Polski"
W żadnym innym państwie efekt na rynek pracy nie jest tak duży, jak w Niemczech - stwierdził w ubiegłym roku jeden z autorów badania, Oliver Holtemoller.
bDyYmmDh

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson stwierdził, że 15 października to ostateczny termin zawarcia umowy o wolnym handlu z Unią Europejską. Jeśli ma ona wejść do końca roku nie może być opóźniona bowiem 31 grudnia kończy się okres przejściowy po brexicie.

bDyYmmDC
KOMENTARZE
(40)
art-b
4 miesiące temu
I wtedy aktywują Brytyjczyków, którzy od pokoleń są bezrobotni, bo żyją z socjalu 😂
cebulak
4 miesiące temu
Stracą w UK jedną pracę ,to znajdą drugą. O co ten lament? Do kraju i tak nie wrócą, bo po co?
dno dna na o2
4 miesiące temu
Przed chwilą wstałem z tronu. Schudłem 0,5 kg w 10 sekund, a temperatura pomieszczenia wzrosła o 3 stopnie. Zasługuję na dziennikarskie arcydzieło na o2, burzę w sieci i lawinę komentarzy.
bDyYmmDD
gr.m
4 miesiące temu
Stracic prace to moge wszyscy I nie tylko w uk.. dzieki covid
zignorować !
4 miesiące temu
Dlaczego Unia ma cokolwiek podpisywać z UK. Uciekli, to niech sobie radzą sami. Nałozyć cła, obwarować przepisami i patrzeć jak angole zjadają własny ogon pychy.
Najnowsze komentarze (40)
Oczywistość
miesiąc temu
Brexit. Tysiące Polaków mieszkających w Polsce może stracić pracę. (Redakcja pisz konkretnie bo Janusz z Sebastianem nie potrafią czytać ze zrozumieniem)
Juras
4 miesiące temu
Jestem w UK 14 lat. Ten kraj opiera się na pracy imigrantow, po prostu Anglikom się niechce pracowac za najniższa stawkę wola siedzieć na socjalu. Pracy jest tutaj mnustwo nawet w kryzysie było
Kris
4 miesiące temu
Nie ma to większego znaczenia bo i tak w Europie brakuje pracowników, uk ma to samo. Kwestia wykształcenia gra tu kluczową rolę.
Ultra
4 miesiące temu
Już widzę jak Angole rzucaja się na parce ktora utracili np. polacy
Alek
4 miesiące temu
Mieszkam w Anglii pod mostem. Pracy nie miałem i nie mam. Zwolnienie mnie ominie.
mikołaj
4 miesiące temu
Anglicy zrobią to co zawsze z Polakami, jak są poczebni to nas zapraszają jak Polak jest zbedny to go wywalają tak jak po drugiej wojnie Światowej !!
Trwoga
4 miesiące temu
Jak do tego dojdzie to Polacy pod mostem zamieszkają vo u nas sami ukraińcy i gruzini wszystko obsadzili
Walto
4 miesiące temu
Rozumiem, że poleca w inna Europe i nie wrócą do Polski? Może Ukrainę wybiorą? Zarobili, tam, tanio bedzie na Ukrainie! Aby nie do Polski! Ja przetrwała i w Polsce zawsze było pięknie!
bDyYmmDv
Kabat
4 miesiące temu
Jeśli stracą prace, to i anglicy nie dostaną towaru .ciekawe kto bardziej jest uzależniony od kogo?. Mały kraj ma wiekszy wachlasz zbytu niż wielki do małego. Zamknąć granice
msc
4 miesiące temu
Tak, w gorszej sytuacji są tylko Niemcy a Francuzi tracą 80tyś miejsc. To więcej niż 78tys dla Polaków? Czyli w gorszej sytuacji są nie tylko Niemcy ale i Francuzi. Ale chwytliwe stwierdzenie musi być.
Cfgzse
4 miesiące temu
Za kilka lat lordy, książęta i baronowie zrozumieją, że ich świat skończył się niczym cięcie miecza samurajskiego. Na razie brexitiwcy żyją mitami...
Cfxdrs
4 miesiące temu
Wyspiarze za kilka lat na kolanach będą się prosić o ponowne wstąpienie do UE, tylko, że wtedy będą mieli status finansowy Włoch albo Hiszpanii.
1234
4 miesiące temu
Anglicy to mądry naród! Stolice mają w Londynie a nie w Brukseli!
Lolifakt
4 miesiące temu
Wojna to już trwa od wielu wielu lat teraz tylko czekamy na jakieś groźniejsze manewry narazie jest słownie 8 na papierze a jak dalej pujdzie to brak porozumienia zrobi swoje i zacznom do siebie strzelac😓
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić