Rafał Strzelec
Rafał Strzelec| 
aktualizacja 

Brytyjscy komandosi są na Cyprze. Oczekują w pełnej gotowości

"The Sun" donosi, że żołnierze Special Air Service (SAS), elitarnej brytyjskiej jednostki, przebywający na Cyprze, są postawieni w stan gotowości. Możliwe, że wkrótce będą uczestniczyć w akcji odbijania zakładników porwanych przez Hamas do Strefy Gazy. Będą także odpowiadać za ewakuację obywateli z zagrożonych terenów.

Brytyjscy komandosi są na Cyprze. Oczekują w pełnej gotowości
Brytyjscy komandosi są na Cyprze (Getty Images, © 2020 Alexander Walker)

Brytyjski tabloid podaje, że żołnierze SAS, elitarnej jednostki należącej do sił specjalnych, są gotowi do podjęcia akcji polegającej na uwolnieniu zakładników przebywających w Strefie Gazy. Chcą także ewakuować obywateli Wielkiej Brytanii, którzy utknęli na palestyńskich ziemiach po ataku Hamasu na Izrael z 7 października.

Żołnierze SAS przebywają w bazie na terenie Cypru. Warto przypomnieć, że Wielka Brytania utrzymuje na wyspie dwie bazy wojskowe na mocy traktatu z 1960 roku. W jednej z nich w Akrotiri znajduje się jednostka ekspedycyjna brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. W drugiej bazie Dhekelia stacjonuje garnizon żołnierzy.

"The Sun" wylicza, że około 200 Brytyjczyków znajduje się obecnie w Strefie Gazy. Pięciu jest przetrzymywanych przez terrorystów z Hamasu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Bestialstwo Hamasu. Kamerka samochodowa wszystko nagrała

Do SAS miał dołączyć 100-osobowy zespół kryzysowy. Brytyjczycy obawiają się nie tylko o los swoich obywateli w Strefie Gazy, ale boją się również rozszerzenia się konfliktu na inne kraje. Dlatego chcą także zadbać o los tych osób, które przebywają w Egipcie czy Libanie.

To nie pierwsza sytuacja, kiedy SAS uczestniczy w takim przedsięwzięciu. Wiosną uratowano 2000 Brytyjczyków z ogarniętego wojną Sudanu. Brytyjskie Ministerstwo Obrony nie chciało komentować, jaką rolę jednostka SAS ma odegrać w najbliższym czasie.

Izrael wchodzi do Strefy Gazy

Kolejny konflikt izraelsko-palestyński rozpoczął się trzy tygodnie temu. W sobotę (7 października) terroryści z Hamasu weszli na południowe terytoria Izraela i dokonali rzezi cywilów. W wyniku działań hamasowców, których elementem był ostrzał rakietowy, zginęło 1,4 tys. osób.

Izrael prowadzi działania odwetowe, polegające na ostrzeliwaniu celów w Strefie Gazy. W wyniku działań Sił Zbrojnych Izraela zginęło już co najmniej 7703 Palestyńczyków ze Strefy Gazy, w tym 3595 dzieci. Tak wynika z danych publikowanych przez resort zdrowia.

Armia izraelska zaczyna się przygotowywać do ofensywy w Strefie Gazy. Źródła palestyńskie ogłosiły w piątek wieczorem, że Izrael rozpoczął zapowiadaną operację lądową. Władze w Tel Awiwie nie potwierdziły tych doniesień. Poinformowały, że rozszerzają zakres działań lądowych w niektórych częściach Strefy Gazy.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić