aktualizacja 

Był luty. Papież Benedykt XVI prosił o przebaczenie

W lutym, kiedy na jaw wyszły fakty o nadużyciach seksualnych w kościele, głos zabrał emerytowany papież Benedykt XVI. W wystosowanym do ofiar molestowania seksualnego w Kościele liście ubolewał i poprosił o wybaczenie.

Był luty. Papież Benedykt XVI prosił o przebaczenie
Benedykt XVI prosi o przebaczenie (PAP EPA, L'OSSERVATORE ROMANO / HO)

Benedykt XVI, który zmarł w sobotę, wielokrotnie znajdował się w ogniu krytyki. W lutym postanowił napisać list w sprawie nadużyć seksualnych w Kościele. Przyznał, że "w Kościele katolickim spoczywała na nim wielka odpowiedzialność".

Tym większy jest mój ból z powodu wykroczeń i błędów, do których doszło podczas mojego pontyfikatu i w miejscach z nimi związanymi – napisał w oświadczeniu.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przestępcy, którzy tworzą najlepsze wypieki we Włoszech. Zamówił je nawet papież Franciszek

Emerytowany papież napisał list

Były papież znalazł się w ogniu krytyki pod koniec stycznia tego roku. Rzeczoznawcy z kancelarii adwokackiej Westphal Spilker Wastl (WSW) uznali, że Joseph Ratzinger w okresie sprawowania przez niego funkcji arcybiskupa Monachium pozwalał księżom, którzy dopuścili się molestowania dzieci, dalej pełnić posługę duszpasterską.

Benedykt XVI pisze w liście o "głębokim zawstydzeniu" i "wielkim bólu" oraz "szczerej prośbie o wybaczenie ze strony wszystkich ofiar molestowania seksualnego". Były papież ustosunkował się też do zarzutu, że skłamał w sprawie swojego uczestnictwa w naradzie, na której omawiano przeniesienie pewnego księdza z Nadrenii Północnej-Westfalii.

Podczas ogromnej pracy wykonanej przy opracowywaniu stanowiska doszło do pomyłki dotyczącej mojego uczestnictwa w posiedzeniu ordynariatu 15 stycznia 1980 roku – pisze Benedykt XVI.

"Pomyłka jest wybaczalna"

Były papież podkreśla, że ta pomyłka nie była "zamierzona" i, jego zdaniem, jest także "wybaczalna". Jak dodaje, wykorzystanie jej dla podważenia wiarygodności "głęboko go dotknęło".

W raporcie, opublikowanym 20 stycznia 2022, autorzy stwierdzają, że w okresie od 1945 do 2019 roku w archidiecezji Monachium i Fryzyngi ofiarą molestowania seksualnego padło co najmniej 497 dzieci i młodocianych, a wśród sprawców znalazło się 173 księży i 9 diakonów. Te liczby zostały potwierdzone, choć pojawiają się doniesienia, że prawdziwa liczba ofiar i sprawców może być znacznie wyższa.

Emerytowany papież zmarł w sobotę

Benedykt XVI zmarł w sobotę rano w Watykanie. Zasiadał na Stolicy Apostolskiej od 19 kwietnia 2005 do 28 lutego 2013 roku. Po ustąpieniu z urzędu ostatnie lata spędził w klasztorze Mater Ecclesiae na terenie Watykanu.

Benedykt XVI zmarł o godzinie 9.34 w swej rezydencji w Ogrodach Watykańskich, w której mieszkał od czasów swej rezygnacji w 2013 r. Watykan poinformował, że ciało Benedykta XVI będzie wystawione w bazylice Świętego Piotra począwszy od 2 stycznia.

Autor: BA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić