Aleksander Sławiński| 
aktualizacja 

Przeciek ws. tematów maturalnych? CKE składa zawiadomienie

2

Centralna Komisja Egzaminacyjna podejrzewa, że mogło dojść do przecieku w sprawie tematu rozprawki na tegorocznych maturach z języka polskiego. Jeszcze w poniedziałek planują złożyć zawiadomienie na policję o możliwym ujawnieniu pytań maturalnych.

Przeciek ws. tematów maturalnych? CKE składa zawiadomienie
Na podstawowych maturach z polskiego mogło dojść do wycieku pytań. (PAP)

Podstawą do podejrzeń jest fakt, że od wczesnego poranka rekordy w Google biło wyszukiwanie fraz związanych z pytaniami, które następnie znalazły się na arkuszach maturalnych. Patrząc na to, co wyszukiwano, przeciek wydaje się bardzo prawdopodobny.

Jak podaje Radio ZET, najwięcej wyszukiwań na temat tematów egzaminu z języka polskiego na poziomie podstawowym pojawiało się na terenie województwa podlaskiego, gdzie mogło dojść do ujawnienia informacji. Informowali o tym internauci, którzy zauważyli, że około godziny 7 rekordy w wyszukiwarce Google biły zapytania "wesele elementy fantastyczne" oraz "Wesele".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Dokładnie taki był temat tegorocznej rozprawki. Brzmiał on: "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów <<Wesela>>, do całego dramatu Stanisława Wyspiańskiego oraz do wybranego tekstu kultury".

Czytaj także:

Przeciek na maturach 2020?

Egzamin maturalny rozpoczynał się o 9 rano, a szczyt popularności tych wyszukiwań przypadał na okolice ósmej. Najwięcej wyszukiwań odnotowano w Białymstoku. Przed godziną 9 sporo zapytań na ten temat pojawiło się też w województwach mazowieckim, małopolskim.

W mniejszej liczbie pojawiały się też wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska". Interpretacja wiersza "Daremne" autorstwa Anny Kamieńskiej była drugim tematem do wyboru w czasie matur.

CKE informuje, że dziś na policji zostanie złożone w tej sprawie zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Dalsze kroki będą uzależnione od ustaleń śledczych" - powiadomiła Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Zobacz także: Matura 2020. Reżim sanitarny podczas egzaminów dojrzałości. "Przesunięcie matur było bezsensowne"

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić