aktualizacja 

Była godz. 8:29. Zdjęcie z Beskidu Śląskiego. To nie fotomontaż

236

Polskę opanowała zima. Ze względu na intensywne opady śniegu oraz zamiecie śnieżne, w wielu miejscach zrobiło się niebezpiecznie, a warunki na drogach są bardzo trudne. W górach wystosowano specjalne ostrzeżenia przed lawinami, a w niektórych miejscach zaspy są niemal wyższe od ludzi. Na Facebooku pojawiło się zdjęcie, które temu dowodzi.

Była godz. 8:29. Zdjęcie z Beskidu Śląskiego. To nie fotomontaż
Taki widok w górach. Zaspy wyższe od ludzi (Facebook Lubuscy Łowcy Burz, Jarosław Ociepka)

W całym kraju nastała prawdziwa zima, z intensywnymi opadami i zamieciami. Wyjątkowo trudna sytuacja panuje na południu Polski. W górach śnieg utrudnia normalne funkcjonowanie. Szlaki są pozamykane, a w Tatrach od 2 lutego obowiązuje czwarty, najwyższy stopień zagrożenia lawinowego.

Kolejna zima stulecia?

W mediach pojawiło się wiele zdjęć ukazujących trudne warunki. Jedno z nich, udostępnione przez Lubuskich Łowców Burz zostało wykonane koło szlaku na Baranią Górę w Beskidzie 3 lutego o godzinie 8:29. Widać na nim osobę, która utknęła w zaspie po pachy. Stoi obok drzewka, które zostało niemal całe przysypane śniegiem.

Tymczasem taka zaspa śnieżna koło szlaku niebieskiego na Baranią Górę w Beskidzie Śląskim - czytamy w opisie

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polskich narciarzy porwała lawina. Dramat w Kaszmirze

Zdjęcie wzbudziło olbrzymie zainteresowanie wśród internautów. Pojawiło się wiele komentarzy z różnymi reakcjami. Niektórzy napisali, że mają podobną sytuację i walczą ze śniegiem.

Ja nie mieszkam w górach, ba - nawet na wyżynach, tylko na Pomorzu i jak tak dalej pójdzie, będę tak brnęła przez podwórko. Mamy zaspy w niektórych miejscach około 70 cm, a to, co wcześniej już odśnieżyliśmy mierzy mi prawie do głowy
Jak to się mówi, wpadł po pachy
Teraz jest pięknie, gorzej gdy zacznie wszystko topnieć. Znowu podtopienia będą - czytamy w komentarzach.

Pogoda w Beskidach w najbliższym czasie nie ulegnie poprawie. Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru i kolejnych opadów śniegu. Służba GOPR ogłosiła 3. stopień zagrożenia lawinowego na Babiej Górze oraz ostrzeżenie o podwyższonym zagrożeniu zjawiskami lawinowymi w rej. Pilska.

Pokrywa śniegu wynosi ponad 100 cm. W niektórych miejscach zaspy sięgają 2 metrów, szlaki są całkowicie zasypane. GOPR zaleca, żeby w najbliższym czasie unikać wypraw w Beskidy.

Trwa ładowanie wpisu:facebook
Autor: ABA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić