Cała Polska na czerwono. IMGW ostrzega: "ekstremalne zagrożenie"

48

Ciepła i słoneczna pogoda sprawiają, że zagrożenie pożarowe w polskich lasach jest na wysokim poziomie. Służby leśne apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas majówkowych spacerów. Wiemy, gdzie ryzyko pożaru jest największe.

Cała Polska na czerwono. IMGW ostrzega: "ekstremalne zagrożenie"
Zagrożenie pożarowe w całej Polsce. Mapa świeci się na czerwono (Getty Images)

W ostatnich dniach na terenie całej Polski mamy do czynienia z bezchmurnym niebem, wysokimi temperaturami oraz brakiem opadów. Mimo iż taka pogoda cieszy wielu z nas, to wymienione czynniki powodują, że w polskich lasach zagrożenie pożarowe jest bardzo duże.

W związku z tym w majówkę w lesie powinniśmy zachować szczególną ostrożność i dużą rozwagę.

Podkreślmy, że wystąpienie tzw. pogody pożarowej nie oznacza jedynie wysokiego ryzyka powstania pożaru (nawet od niedopałka papierosa), ale również jego szybkie rozprzestrzenianie się.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tomasz Wygoda komentuje rzekomy romans Maffashion i Danilczuka: "Czy z tego będą dzieci? Zobaczymy"

Zagrożenie pożarowe w całej Polsce. Mapa świeci się na czerwono

Z mapy opublikowanej przez Centrum Modelowania Meteorologicznego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że w czwartek 2 maja wysokie i ekstremalne zagrożenia pożarowe mają wystąpić na przeważającym obszarze Polski.

Prognozy ekspertów wskazują ekstremalne zagrożenie pożarowe dla części województw: pomorskiego, zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, dolnośląskiego, opolskiego, małopolskiego, podkarpackiego, śląskiego, warmińsko-mazurskiego.

Z kolei w piątek 3 maja ekstremalne zagrożenie pożarowe prognozowane jest dla województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, łódzkiego, mazowieckiego, kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, lubuskiego, podkarpackiego.

Jeżeli zauważysz pożar powinieneś niezwłocznie zadzwonić na numer alarmowy Państwowej Straży Pożarnej 998 lub z nr alarmowy 112.

Autor: NJA
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić