Mateusz Domański
Mateusz Domański| 

Cała Polska w zasięgu. Fatalne informacje

17

Obecna aura stanowi powód do niepokoju. Brak wyraźnych opadów deszczu i bezdeszczowe prognozy na kolejne dni z pewnością nie są dobrą wiadomością dla rolników czy też leśników. Oznaczenia na mapie zagrożenia pożarowego wskazują na to, że jest naprawdę źle.

Cała Polska w zasięgu. Fatalne informacje
Rosnie zagrożenie pożarowe (IMGW)

Bezdeszczowe dni sprawiają, że wzrasta zagrożenie pożarowe. O szczegółach informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW).

Susza meteorologiczna, deficyt opadów oraz duże usłonecznienie i czynnik wiatru od początku maja potęgują zagrożenie pożarami w zachodniej i centralnej Polsce. Najbliższe dni wciąż bez opadów i ciepłe - informuje IMGW.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Pokazał nagranie z zorzą. "Trzęsę się cały z wrażenia"

Opublikowane przez instytut mapy wyraźnie wskazują na pogarszający się stan i spadającą wilgotność leśnej ściółki. Tym samym sprawdzają się prognozy ekspertów.

W ostatnich dniach niewiele notujemy opadów. W najbliższych dniach również będzie sucho, słonecznie, ale też nie spodziewajmy się wysokich temperatur. W lasach robi się już sucho - podawali meteorolodzy z IMGW już 8 maja.

Kiedy znów popada? Prognoza IMGW

Wiele osób niecierpliwie czeka na deszcz. Tymczasem nie zanosi się na opady. Średnioterminowa prognoza numeryczna opadu atmosferycznego od IMGW (do 20 maja) nie przewiduje większych opadów deszczu.

W obliczu braku opadów dochodzi do zmian poziomu wód.

Na rzekach obserwujemy spadki w strefie wody niskiej i średniej. W wyniku deficytów opadów wierzchnia warstwa gleby jest już mocno przesuszona - zaznacza IMGW.

Mając na uwadze groźne konsekwencje, gminy zawczasu uchwalają zakazy podlewania i innego korzystania z wody, które nie jest niezbędne.

Wprowadza się zakaz napełniania basenów przydomowych powyżej 5 m3 oraz podlewania wodą z gminnej sieci wodociągowej ogródków przydomowych, działkowych oraz innych terenów zielonych na terenie Miasta i Gminy Daleszyce od dnia 1 czerwca 2024 r. do 31 sierpnia 2024 r. - tak brzmi decyzja Rady Miejskiej w Daleszycach (woj. świętokrzyskie).
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Trwa ładowanie wpisu:twitter
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić