Dagmara Smykla| 
aktualizacja 

Izrael zmierza do wojny? Amerykanie właśnie usłyszeli ostrzeżenie

395

Irański minister spraw zagranicznych twierdzi, że w najbliższym czasie mogą mieć miejsce ataki na Amerykanów w Iraku. Nie jest to jednak groźba a ostrzeżenie przed prowokacjami. Kto miałby być ich autorem?

Izrael zmierza do wojny? Amerykanie właśnie usłyszeli ostrzeżenie
Ostrzegają Amerykanów przed wywołaniem wojny. Szykują się ataki? (Getty Images)

Minister spraw zagranicznych Iranu ostrzega Trumpa przed pułapką. Mohammad Javad Zarif oświadczył w sobotę, że prowokatorzy-agenci planują zaatakować Amerykanów w Iraku, żeby wywołać wojnę między USA a Iranem.

Kto stoi za tym spiskiem? Odpowiedź Zarifa: Izrael. Irański minister zwrócił się na Twitterze wprost do Donalda Trumpa słowami "Uważaj na pułapkę".

Trwa ładowanie wpisu:twitter

Ostrzegają Amerykanów przed wywołaniem wojny. Szykują się ataki?

Z kolei szef irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, Hossein Salami, przyrzekł w sobotę reagować na wszelkie "działania podejmowane przez wroga". Niedziela 3 stycznia to pierwsza rocznica amerykańskiego zamachu na Kasema Sulejmaniego, który zginął w ataku drona – przypomina portal Arab News.

Być może ostrzeżenie przed prowokacją to irański sposób na łagodzenie napięcia. Jeszcze w czwartek Mohammad Javad Zarif oskarżał samego Donalda Trumpa o chęć sfabrykowania "pretekstu do wojny" po tym, jak Trump obwinił Teheran o atak rakietowy na ambasadę USA w Bagdadzie 20 grudnia.

W sobotę świat obiegła inna informacja na temat Iranu. Teheran oświadczył przedstawicielom Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, że zamierza wzbogacić uran do 20 proc.

To zdecydowanie za mało na broń atomową, ale i tak stanowi rażące złamanie ustaleń porozumienia nuklearnego. W ten sposób Iran mści się na Stanach Zjednoczonych za wystąpienie z porozumienia w 2018 roku i nałożenie na Teheran dodatkowych sankcji.

Zobacz także: Zobacz też: Będzie zmiana na stanowisku premiera? Ekspert tłumaczy
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić