Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Dagmara Smykla
|
aktualizacja

Światowy niepokój. Iran ujawnia swój plan. To zemsta na USA

95
Podziel się:

Iran chce wzbogacić uran do czystości 20 proc. Tym samym Teheran wprost złamie porozumienie nuklearne zawarte z zachodnimi mocarstwami, Rosją i Chinami. Niepokojące wieści przekazała Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej.

Światowy niepokój. Iran ujawnia swój plan. To zemsta na USA
Kolejny problem dla Bidena. ONZ: Iran się przyznał (Getty Images)

Iran pracuje nad wzbogaceniem uranu. Teheran poinformował o tym Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). Nie wiadomo, kiedy rozpocznie się proces.

Iran poinformował agencję o swoim zamiarze wzbogacenia uranu do 20 procent w swoim podziemnym ośrodku w Fordo, zgodnie z ustawą niedawno przyjętą przez irański parlament – powiedział rzecznik MAEA.

Iran mści się na Stanach Zjednoczonych i wywiera presję na cały Zachód. O planach Iranu poinformował wcześniej na Twitterze Michaił Uljanow, stały przedstawiciel Federacji Rosyjskiej przy MAEA w Wiedniu.

"To dodatkowy cios" powiedział agencji AFP rosyjski ambasador. Teheran bierze odwet za amerykańskie sankcje, stopniowo rezygnując z ograniczania swojego programu nuklearnego. W 2015 roku Iran zobowiązał się do wzbogacania uranu tylko do 4 proc. w zamian za stopniowe łagodzenie zachodnich sankcji. Jednak w maju 2018 roku Donald Trump zdecydował o wyjściu USA z porozumienia i nałożeniu na Iran dodatkowych sankcji.

Kolejny problem dla Bidena. ONZ: Iran się przyznał

Od tego czasu pozostali sygnatariusze starają się nakłonić Iran do przestrzegania zapisów porozumienia nuklearnego. Chiny, Francja, Niemcy, Rosja i Wielka Brytania liczą na to, że Joe Biden podpisze porozumienie.

Do budowy bomby atomowej Irańczycy potrzebowaliby uranu wzbogaconego do 90 proc. Uran o czystości 3-5 proc. nadaje się jedynie do wykorzystania w elektrowniach nuklearnych.

Zobacz także: Zobacz też: Myśliwiec F-15 w akcji. Niszczenie celu uchwycone na wideo
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(95)
Ara
2 lata temu
Czyli taliby proszą się o porządny łomot
Oli
2 lata temu
Nie bedzie wojny na Bliskim Wschodzie To sa tylko proby zastraszenia przeciwnika i proby sil Dla USA jest to tuszowanie problemu innym problemem Wszystko jest gra aby zmylic przeciwnika Nie chodzi o Bliski Wschod a o Europe Tu rozegra sie akcja To sie czuje
Ziutek
2 lata temu
Uważam że Iran ma prawo do posiadania broni atomowej, czemu żydzi maja skoro nie powinni mieć ? Czy to nie są podwójne standardy międzynarodowe? Wmawiają że Iran to dyktatura i brak demokracji,owszem to prawda, ale czy prawda nie jest że USA sami mordują obywateli innych panstw? Jakim prawem? Jakim prawem żydzi mordują Palestyńczyków? To też swego rodzaju dyktatura i nie liczenie się z innymi narodami
xcxcx
2 lata temu
tak to jest jak się ma pod ziemią ropę, uran, gaz. szybko i z czasem skutecznie zrobią z nich światowych wrogów
Olek
2 lata temu
a Izrael kogo informował o wzbogacaniu uranu? i jakie reperkusje go za to spotkały?
wisłowy
2 lata temu
Wódka powinna stanieć na czas lockdown'a. To jest skandal na światową skalę.
Jacek
2 lata temu
Jak żołnierze USA palili ludzi napalmem to było OK. Kto ich z tego rozliczył ? Czy ktoś osadził tych bandytów?
taka prawda
2 lata temu
i wiecie co ? - oni mają słuszną rację - oby tylko zdążyli - dziwie się Rosji i Chinom że mimo wszystko to trzymają się z USA - bo jak dla opinii światowej to wrogowie a w praktyce to sojusznicy.
TAM
2 lata temu
Przykładem największych światowych zbrodni w tym ludobójstwa jest nie Iran ale właśnie USA. To jedyny do tej pory kraj na świecie, który nie powstrzymał się prze bojowym użyciem broni atomowej i śmiercią milionów ludzi - bezpośrednich ofiar wybuchów i ofiar zabójczych skutków skażenia po wybuchach. USA to największy światowy terrorysta i największe zagrożenie dla światowego pokoju.
Katecheta
2 lata temu
Niezależnie czy to Islamski, Chrześcijański czy każdy inny fanatyzm religijny jest jest równie niebezpieczny. Historia ludzkości dostarcza nam dziesiątki przykładów największych zbrodni w tym zbrodni ludobójstwa popełnionych w imię fanatyzmów religijnych. Chrześcijaństwo nie jest tu wyjątkiem a wręcz modelowym przykładem
zorro
2 lata temu
tylko patrzec jak u nas zaczznie sie powszechna mobilizacja
Wer
2 lata temu
Niepamięć wsteczna? To usa złamały już przed kilkoma laty porozumienie.
ble
2 lata temu
dlaczego we wszystkie wojny zamieszani sa amerykanie
Prawda
2 lata temu
Jeszcze nie dotarło do obywateli USA, że nastepna wojna bedzie rownież na ich terenie . Środki przenoszenia broni nuklearnej to nie V1 i V2.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić