Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Łukasz Maziewski
|

Chiny budują giganta. To nowe wyzwanie dla Ameryki

154
Podziel się:

Chiński okręt wojenny budowany w stoczni na rzece Jangcy budzi niepokój analityków. Określany dotychczas jako "Typ 003" lotniskowiec ma dać Chińczykom nowe możliwości operowania na Morzu Południowochińskim. Może być też elementem walki Chin o dominację na świecie.

Chiny budują giganta. To nowe wyzwanie dla Ameryki
Pierwszy z chińskich lotniskowców podczas prób morskich (Getty Images)

"Type 003" to najnowsze dziecko chińskiego kompleksu zbrojeniowego. Obok istniejących już okrętów "Liaoning" i "Shandong" ma być nową jakością w chińskich siłach zbrojnych.

Przede wszystkim, jak mówi portalowi o2.pl dziennikarz "Nowej Techniki Wojskowej" Dawid Kamizela, nie będzie to kopia starych okrętów, którymi do tej pory posługiwali się Chińczycy. Dotychczasowe lotniskowe wzorowane były na okrętach rosyjskich. "Type 003" będzie nowocześniejszy, większy i groźniejszy.

Na czym będą polegały główne różnice? Ekspert tłumaczy wszystkie najważniejsze rozbieżności. Jedną z nich jest to, że "Type 003" będzie naprawdę duży - ma odpowiadać wielkością amerykańskiemu olbrzymowi (330 m długości, 41 m szerokości) "USS Gerald R. Ford".

Zobacz także: Chiny się zbroją. Nowe zdjęcia satelitarne ukazują skalę działań

Co nowego?

Dwa poprzednie chińskie lotniskowce miały skocznie do startu. Samoloty, które z nich startowały musiały być przez to odpowiednio lżejsze, zabierać mniej uzbrojenia. W przypadku Type 003 jest inaczej. Niektóre źródła wskazują że okręt może być też pierwszym chińskim lotniskowcem wyposażonym w siłownię nuklearną. Inne twierdzą, że w tym zakresie jednostka będzie posiadać mniej skomplikowany, tradycyjny napęd. Natomiast potwierdzoną przez Chiny innowacją jest to że lotniskowiec ma dysponować nowymi katapultami elektromagnetycznymi. Ale problem z tym rozwiązaniem mieli Amerykanie, a Chińczycy nigdy nie budowali okrętów w tej technologii. Mówiąc krótko, nie mieli komu jej podejrzeć, wiec musi to być ich autorskie rozwiązanie - mówi portalowi o2.pl Kamizela.

Zwraca jednak uwagę, że sam okręt, jakkolwiek potężny, to nie wszystko. Dookoła niego jest jeszcze cała "otoczka". Chodzi o nowe typy samolotów (nad którymi Chińczycy pracują), infrastrukturę techniczną, okręty eskorty - nawodne i podwodne. To jednak powstaje symultanicznie z samym lotniskowcem, ale powoduje też kłopoty.

Jeśli ten okręt powstanie na czas, a ma być zwodowany za w teorii za trzy lata, to będzie największym, nie-amerykańskim lotniskowcem o napędzie nuklearnym. Kiedy mówimy o tak dużych okrętach, to jest to stricte deklaracja polityczna. Oni chcą nadgonić Amerykanów. Nie zdziwiłbym się, gdybyśmy za 8-10 lat zobaczyli chińską grupę lotniskowcową na Atlantyku. Amerykanie na razie mają 11 takich grup - mówi dalej Kamizela.

Dodaje jednak, że Amerykanie czy Francuzi mają w tym zakresie o wiele większe doświadczenie. Eksploatują okręty tego typu od wielu lat, w odróżnieniu od Chińczyków.

Po co?

Podobnego zdania jest były analityk Agencji Wywiadu, Robert Cheda. Również dodaje, że Chiny rzucają wyzwanie Amerykanom. Ale liczą też na korzyści bardziej doraźne. Jedną z nich może aneksja Tajwanu - wyspy nieuznającej zwierzchności komunistycznych Chin.

Chiny ogłosiły plan powrót Tajwanu do kontynentalnych Chin w ciągu siedmiu lat. Żeby anektować wyspę trzeba byłoby zablokować Cieśninę Tajwańską. To, co Chińczycy robią, te prowokacje z samolotami, wlatującymi w przestrzeń powietrzną Tajwanu, to właśnie takie próby prowokacji, badania - mówi Robert Cheda.

Dodaje, że Chiny kończą inny długofalowy projekt: jednoczenia terytoriów. Chodzi m.in. o Tajwan czy Makau - ale nie tylko. Tyle, że aby tego dokonać muszą stać się mocarstwem morskim. I robią to.

Sięgają po porty w Afryce i Europie, np. Pireus. Lotniskowiec ma być trzonem sił osłonowych do pilnowania szlaków dostaw surowców. Katapulta, w którą będzie wyposażony "Type 003" to technologia pozwalająca na zbudowanie silnego zgrupowania. Bo na takim lotniskowcu będzie można umieścić nie tylko typowe myśliwce bojowe - przekonuje analityk.

Przypomina również, że do Chiny zakładają globalną dominację gospodarczą do 2035 r. A do 2049 r., na stulecie KPCh, planują być jedynym, globalnym supermocarstwem. Przypomina też o tym, że "Państwo Środka" intensywnie się zbroi. Elementem tego jest ujawniona w ubiegłym tygodniu budowa 118 nowych silosów rakiet międzykontynentalnych. Były oficer dodaje, że długofalowo Chiny rzucają wyzwanie potędze międzynarodowej USA.

Tajwan na liście celów?

Czy faktycznie więc mieszkańcy Tajwanu mają się czego bać? W opinii analityka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i byłego dyplomaty, Marcina Przychodniaka - tak. Ale nie tak od razu.

Dla Chin kluczem jest przede wszystkim zabezpieczenie regionu, tj. właśnie Pacyfiku. Plany działań wobec Tajwanu na pewno istnieją, ale w nich lotniskowiec nie jest kluczowy. Działania zbrojne wobec wyspy są elementem kalkulacji partyjnej, ale z powodów politycznych mało prawdopodobne w najbliższym roku czy dwóch - mówi o2.pl Przychodniak.

Przekonuje, że Komunistyczna Partia Chin ma dużo problemów wewnętrznych. Przygotowuje się do zjazdu wyborczego w 2022 r., a dodatkowo chce sukcesu igrzysk w 2022 r. Dlatego, jak twierdzi, inwazja na Tajwan w najbliższych latach jest mało prawdopodobna. Potwierdza również ocenę Dawida Kamizeli, że plany budowy lotniskowców, choć ambitne, trzeba traktować z rezerwą.

Cały czas pojawiają się problemy technologiczne i techniczne, które opóźniają realizację - mówi analityk.

Przyznaje jednak, że rozbudowa floty to kolejny etap modernizacji sił zbrojnych Chińskiej Republice Ludowej. Docelowo - aby dać ChRL większą możliwość operacji na Pacyfiku, Oceanie Indyjskim, a przede wszystkim szachowania USA na tym akwenie. Reforma sił zbrojnych to jeden z kilku kluczowych planów Xi Jinpinga realizowanych po to, by zdyscyplinować wojsko i narzucić większą partyjną kontrolę, jak również, aby faktycznie zmodernizować siły zbrojne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(154)
Niño catolico
8 miesięcy temu
No i państwo podziemne i okupacja mają jeszcze ten walor, że rząd może być na uchodźstwie, w jakimś ciepłym kraju, np. San Escobar, a nie w zimnej Polsce w nadzieniu, ani tym bardziej w podziemiu. Dlatego się nie zbroimy.
Niño catolico
8 miesięcy temu
Rząd Polski doszedł do wniosku, że państwo podziemne sprawdza się lepiej, niż naziemne. Podziemne generuje mniej kosztów, bo ludzie robią dużo rzeczy za darmo, z patriotyzmu. No i łatwiej nim zarządzać, bo Niemcy pomagają. Dlatego się nie zbroimy.
Nie ma się cz...
8 miesięcy temu
Mamy armię urzędasów. Oni nas obronią. Wszystkim obcym żołnierzom, którzy będą chcieli nielegalnie przekroczyć granicę, wytłumaczą że to nielegalne, wręczą decyzje nakazujące opuszczenie kraju i wpiszą na listę osób, których pobyt jest niepożądany.
Program Jacht...
8 miesięcy temu
W odpowiedzi Rzeczpospolita Polska, już nie Ludowa, powinna zbudować 40 milionów super jachtów z wodoodpornej sklejki w programie rządowym pt. " Jeden obywatel buduje samodzielnie i za swoje pieniądze jeden jacht, a następnie samodzielnie go uzbraja w miny głupiego rażenia i inne łapówki".
Lekarz
12 miesięcy temu
Dzięki chincyki, ale już świat zdominowaliście po tym jak z Waszych laboratoriów wyciekła korona....
Jacek.
12 miesięcy temu
Ilu obywateli po II wojnie światowej zginęło z rąk USA a ile z Chin. Z rąk USA więcej niż podczas ostatniej wojny światowej.
prawda w oczy...
12 miesięcy temu
cały świat wręczył pieniądze ze swoja gospodarka i ekonomia w ręce Chińczyków a teraz wszyscy maja w majtac.h ze chiny maja zapędy globalne a no maja bo jak zamkną eksport to reszta świata jęczy i piszczy z braku towaru
Jewropejczyk.
12 miesięcy temu
Chiny już tak nie patrzą na rynki zewnętrzne jak kiedyś. Mają tak olbrzymi (1/7 ludności Ziemi) rynek wewnętrzny ze bardziej zainteresowane są wzrostem zamożności i siły nabywczej własnych mieszkańców, a nie pajacyków w rogatywce ze pawim piórem z jakiegoś skansenu w coraz mniej istotnym przerośniętym półwyspie przy kontynencie azjatyckim
Jucky
12 miesięcy temu
W 2100 roku Chiny i Indie będą największymi potęgami gospodarczymi świata.
Bxbsbbsbs
12 miesięcy temu
Wszystko wraca do normy. Europa miala swoje 5 minut w historii ale przez wiekszosc czasu nie liczyla sie ani politycznie ani technologicznie.
Bshshhs
12 miesięcy temu
Z tak licznym wlasnym rynkiem (duzo ludzi) sa praktycznie niezalezni.
Inflacja
12 miesięcy temu
Polska po 1980 poszła inną drogą. Efekt brak własnych lotniskowców a najnowszy okręt to wyremontowany ORP Błyskawica. I pomyślec, że też kiedyś Polska miała przemysł.
MWs
12 miesięcy temu
Przepowiednie zaczynają się spełniać... Chiny wywołają 3 wojnę w imię wyższości rasy żółtej, w czasie gdy wszyscy będą mówić o pokoju...
Siwyjon
12 miesięcy temu
DOMINUJĄ JUŻ ŚWIAT OD 20 LAT.
...
Następna strona
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić