CIA o Putinie i broni nuklearnej: Nie widzimy wyraźnych dowodów

Wojna w Ukrainie. Putin użyje broni nuklearnej? Jak podaje Ukraińska Pravda powołując się na dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej Williama Burnsa, CIA nie widzi wyraźnych dowodów na to, że Władimir Putin planuje zaatakować bronią nuklearną.

CIA o Putinie i broni nuklearnej: Nie widzimy wyraźnych dowodów
CIA o Putinie i broni nuklearnej: Nie widzimy wyraźnych dowodów (Getty Images, Contributor#8523328)

Według najnowszych doniesień CIA, Władimir Putin nie planuje użyć broni nuklearnej, a jedynie straszy świat użyciem taktycznej broni jądrowej. Informacje przekazała Ukraińska Pravda powołująca się na słowa dyrektora Centralnej Agencji Wywiadowczej Williama Burnsa.

Dyrektor CIA William Burns powiedział, że wywiad USA nie widzi dziś żadnych wyraźnych dowodów na to, że Rosja planuje użyć taktycznej broni jądrowej. Jego zdaniem jest to jedynie zastraszanie świata i rządzących. Być może początkowo Putin rozważał realny atak nuklearny, jednak USA dały Rosji wyraźne sygnały, jakie niesie to ze sobą zagrożenia.

Myślę, że grzechotanie bronią ma na celu zastraszenie. Nie widzimy dziś wyraźnych dowodów na plany użycia taktycznej broni jądrowej - mówi szef CIA.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Putin wprost o broni jądrowej. "Ten atak spotka się z odwetem"

CIA o Putinie i broni nuklearnej: Nie widzimy wyraźnych dowodów

Jeszcze niedawno Władimir Putin straszył Ukrainę i świat użyciem broni jądrowej. Ogłosił w kraju "częściową" mobilizację, przeprowadził fałszywe referendum na terenach wschodniej Ukrainy dotyczące ich przyłączenia do Rosji, a następnie wygłosił orędzie. - Jeśli będzie zagrożona integralność terytorialna Rosji, sięgniemy po wszelkie środki, jakimi dysponujemy. I nie jest to blef - grzmiał Putin.

Amerykanie upierają się, że na razie jest to jak najbardziej blef. Niemiecka kanclerz powiedziała wcześniej, że ryzyko użycia przez prezydenta Rosji Władimira Putina broni jądrowej w wojnie z Ukrainą zmniejszyło się w odpowiedzi na presję międzynarodową.

Myślę, że bardzo pomocne było również to, że Xi Jinping i premier Indii również wyrazili swoje zaniepokojenie użyciem broni nuklearnej - dodał William Burns.
Autor: WIP
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić