Mateusz Kaluga
Mateusz Kaluga| 

"Co macie przeciwko kołom gospodyń?" Europosłanka zabrała głos

60

- To jest bezpodstawny atak na zupełnie inne podejście do pomocy ofiarom przestępstw i do szeroko pojętego poczucia bezpieczeństwa — tak europosłanka Prawa i Sprawiedliwości Beata Kempa skomentowała w programie "Fakt Live" sprawę działań wymiaru sprawiedliwości w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

"Co macie przeciwko kołom gospodyń?" Europosłanka zabrała głos
Beata Kempa odpiera zarzuty o Fundusz Sprawiedliwości. (PAP, Radek Pietruszka)

Pięć osób zostało już zatrzymanych w związku ze sprawą dotyczącą Funduszu Sprawiedliwości. Chodzi o wypłaty ponad 66 mln zł podmiotowi, który nie spełniał wymogów ani formalnych, ani merytorycznych. To fundacja Profeto kontrowersyjnego księdza Michała O.

Sprawą Funduszu Sprawiedliwości decyzją ministra Adama Bodnara zajmuje się specjalny zespół śledczy. Już w 2021 r. kontrolerzy NIK wskazywali, że nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości mają "bezprecedensowy zakres". Spośród niemal 700 mln zł zbadanych dotacji - według nich - jedynie co trzecia złotówka (228,5 mln zł) przeznaczona została na pomoc dla pokrzywdzonych przestępstwem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dzień zwycięstwa w Moskwie. Kamery nagrały reakcje Putina i Łukaszenki

Beata Kempa atakuje Donalda Tuska

Atak na wiceministrów, atak na posłów Suwerennej Polski, atak na urzędników. Tak to odbieramy - powiedziała europosłanka w programie Fakt Live.

Polityk dodała, że "to pokazuje, z jakim rządem mamy do czynienia". — 13 grudnia to jest taka już łapka tego rządu i musimy się spodziewać pewnie jeszcze bardziej brutalnych działań, a one będą bardziej brutalne, im mniej będzie miał ten rząd do powiedzenia, jeśli idzie o swoje sukcesy — oceniła.

Kempa pytana była również o raport Najwyższej Izby Kontroli, które był poświęcony właśnie wydatkom z Funduszu Sprawiedliwości. Ok. 280 mln zł miało zostać wydane między innymi na... garnki dla koła gospodyń wiejskich w okresie kampanii wyborczej.

A co państwo macie przeciwko kołom gospodyń wiejskich? Rozumiem, że być może są tacy wyznawcy Platformy Obywatelskiej, dla których ci ludzie są innej, że tak się wyrażę, kategorii - grzmiała w Fakt Live.

Dodała, że "przecież to nikt inny jak Donald Tusk nadawał ton takim pogardliwym wypowiedziom w stosunku do wszystkich tych, którzy nie byli z dużych miast". Europosłanka PiS stwierdziła też Banaś, prezes NIK ma osobisty cel i chce uderzać w Zbigniewa Ziobrę i jego współpracowników.

Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić