Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
Kosma Szczepaniak
|
aktualizacja

Co z wyborami 10 maja? Czy będzie cisza wyborcza. Ten komunikat rozwiewa wątpliwości

3
Podziel się:

W czwartkowy wieczór 7 maja za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej, Państwowa Komisja Wyborcza wydała oficjalny komunikat w sprawie wyborów prezydenckich zaplanowanych na 10 maja 2020 roku.

Co z wyborami 10 maja? Czy będzie cisza wyborcza. Ten komunikat rozwiewa wątpliwości
(Getty Images)

Sejm w czwartek 7 maja na obradach uchwalił ustawę o możliwości przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego. Jednym z jej zapisów było nadanie uprawnień Marszałek Sejmu RP do przesunięcia terminu wyborów. Jak podało również Prawo i Sprawiedliwość w swoim komunikacie dotyczącym ugody zawartej z posłami Porozumienia, politycy partii rządzącej zakomunikowali, że 10 maja wybory się nie odbędą.

Wśród opinii publicznej zaczęły rodzić się jednak duże podejrzenia. Zaczęto snuć teorie, że Jarosław Kaczyński wykorzystał Jarosława Gowina do uzyskania większości bezwzględnej w Sejmie, a po uchwaleniu ustawy miał przecież w ręku wszystkie narzędzia, aby przeprowadzić wybory w wybranym przez siebie terminie. Nawet Robert Biedroń sugerował, że to właśnie prezes PiS decyduje w tym momencie o tym, co się dzieje z wyborami.

Państwowa Komisja Wyborcza wydała oficjalny komunikat

Głos w sprawie wyborów 10 maja zabrała Państwowa Komisja Wyborcza. W czwartek wieczorem na łamach Polskiej Agencji Prasowej pojawił się oficjalny komunikat, w którym PKW zaznacza, że podjęła wszystkie niezbędne czynności związane z przeprowadzeniem wyborów prezydenckich, do których była zobowiązana przepisami prawa.

Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania" - stwierdziła PKW.

Dodatkowe komunikaty. W przekazie uzyskujemy również informację, że w związku z brakiem wyborów 10 maja, nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, a wszystkie lokale wyborcze pozostaną zamknięte. Pod komunikatem podpisali się wszyscy członkowie PKW z jej przewodniczącym Sylwestrem Marciniakiem na czele.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(3)
Twój Nick
3 lata temu
Kocham ten kraj, w którym robią wybory dla jaj !!!
Polak
3 lata temu
Po co ta cała szopka głosy są już pewnie policzone wiadomo kto wygrał bo jak inaczej wytłumaczyć wydruk trzech milionów kart do głosowania dodatkowych uwzględniając frekwencje na poziomie 40 proc wykorzysta się poniżej 15 mln a resztę się uzupełni? według potrzeb chciałbym wierzyć w uczciwe wybory ale jest mi coraz trudniej.
Pytajnik
3 lata temu
chyba nikt nie wierzyl w to, ze sie odbeda. pytanie po co bylo to bicie piany? od czego mialo to odwrocic nasza uwage? co sprawa wyborow miala przykryc?
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić