aktualizacja 

COVID-19. Zaskakujący "skutek uboczny" amantadyny. Minister zdrowia o leku

257

Ostatnio wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł radośnie oświadczył, że pokonał COVID-19 po zażyciu amantadyny. Jednocześnie zaapelował, by dopuścić do użytku ten lek. Co na to minister zdrowia Adam Niedzielski?

COVID-19. Zaskakujący "skutek uboczny" amantadyny. Minister zdrowia o leku
Adam Niedzielski mówi o amantadynie (PAP)

Już od jakiegoś czasu przewijają się informacje, że amantadyna może pomagać w walce z COVID-19. Główne przeznaczenie tego leku jest jednak zupełnie inne.

Amantadyna jest lekiem przeznaczonym przede wszystkim dla chorych na Parkinsona (...). Różne wykorzystywanie tego leku w innych celach niestety ograniczyło dostępność dla tych, którzy powinni ten lek otrzymywać - mówił Adam Niedzielski w Polsat News.

Minister zdrowia myślał o dopuszczeniu amantadyny do leczenia chorych na COVID-19. Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji nie znalazła jednak podstawy do dokonania takiego ruchu.

Niestety Agencja takich dowodów nie znalazła (...). Dlatego nie możemy wydać zalecenia do leczenia - dodawał Niedzielski.

Amantadyna lekiem na COVID-19? Niedzielski ostrożny

Adam Niedzielski podkreślał ponadto, że "było już wiele leków, które stawały się sensacyjnym złotym środkiem na wyleczenie koronawirusa". O amantadynie wypowiadał się w sposób bardzo ostrożny. Jednocześnie zdradzał, że Agencja Badań Medycznych analizuje ten środek pod kątem użyteczności w walce z koronawirusem.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić