Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
Wróć na
SSŃ
|

Zbliżenia w trakcie pandemii COVID. Stosunek płciowy jest bezpieczny?

18
Podziel się:

Pandemia drastycznie wpłynęła na życie towarzyskie osób na całym świecie. Razem z koronawirusem przyszły obawy przed poznawaniem nowych ludzi, randkowaniem, a tym bardziej przed… intymnymi zbliżeniami. Jak randkować w czasach zarazy? Eksperci odpowiedzieli na najbardziej nurtujące pytania.

Zbliżenia w trakcie pandemii COVID. Stosunek płciowy jest bezpieczny?
Eksperci wypowiedzieli się na temat randek i seksu w czasie pandemii. (Getty Images)

Czy przed spotkaniem zażądać wyniku testu na COVID-19? Czy całowanie jest niebezpieczne? Czy można się zarazić przez stosunek oralny? Na te inne pytania związane z "covidowym randkowaniem" odpowiedzieli eksperci na łamach. "The Guardian". Choć dla wszystkich jest to kwestia w dużej mierze indywidualna, specjaliści mają kilka wskazówek dla najbardziej dociekliwych.

Randkowanie w czasach pandemii

Czy przed randką powinniśmy zażądać wyniku testu na przeciwciała? Dr Eleanor Draeger zajmująca się zdrowiem seksualnym twierdzi, że testy antygenowe, jak te dostępne w marketach, nie zapewniają stuprocentowej pewności. Wykorzystuje się do wstępnej diagnostyki, u osób bez objawów nie dają one wiarygodnego wynik. Nie zagwarantują nam zatem bezpieczeństwa "schadzki".

W takim razie może chociaż zaświadczenie o szczepionce? Niekoniecznie. Żądanie dowodu szczepienia to "zabójca nastroju" – mówi William Hanson, który jest trenerem etykiety. "Jeśli bardzo się martwisz, po prostu nie umawiaj się na randkę. Poczekaj, aż dowiesz się, czy statystycznie osoby w jej/jego przedziale wiekowym zostały już wyszczepione" - dodaje.

Niektórzy zastanawiają się również, czy można iść na randkę mając tylko jedną dawkę szczepionki, czy lepiej poczekać na otrzymanie drugiej. Opinia lekarska jest tej sprawie dość jednomyślna: dwie dawki zapewniają lepszą ochronę, więc jeśli chcesz mieć pewność, lepiej poczekaj na drugą.

Koronawirus. A co z seksem?

Gdy ryzyko zarażenia się wirusem czyha na każdym kroku, nie dziwi, że ludzie mają wątpliwości przed intymnymi zbliżeniami. Eskperci zostali zapytani m.in., co jest bardziej niebezpieczne – namiętny pocałunek czy stosunek płciowy.

"Dużo bliskich kontaktów usta-usta zwiększa ryzyko przenoszenia wirusa" - mówi dr Will Nutland z London School of Hygiene & Tropical Medicine. Nie jest to infekcja przenoszona drogą płciową zgodnie z normalną definicją tego terminu, alecz wirus znajduje się nie tylko w ślinie, ale także w nasieniu i innych naturalnych płynach. Choroba może być zatem przenoszona podczas stosunku.

Młodzi czytelnicy mający dosyć "ograniczeń" wymyślili teorię, według której seks oralny jest najbezpieczniejszą formą stosunku podczas pandemii. Rozbawiony pomysłem lekarz stanowczo zaprzecza. Podczas seksu i tak następuje wymiana płynów ustrojowych. "Brak wymiany śliny obniży ryzyko zarażenia się, ale nie zniweluje go" - informuje Nutland.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(18)
GajowyMarucha
rok temu
Widać paszport covidowy przyda się nie tylko na lotnisku ale i w burdelu .
pawel
rok temu
mi i mojej kochance pandemia nie przeszkadza ...
Lekarz
rok temu
Chciałabym opisać moje doświadczenia jako lekarza rodzinnego. Mamy około 10.000 pacjentów w pliku, z okolicznych praktyk zaopatrujemy obrzeża małego miasta. Widzimy skutki uboczne i uszkodzenia szczepionek, znacznie przekraczające zwykły poziom. I nie mam tu na myśli tych "nieszkodliwych", jak wysoka gorączka, ból głowy, zmęczenie, reakcje skórne i "ramiona poszczepienne". Jeden pacjent oślepł, potwierdzone przez okulistę uszkodzenie szczepionki, kolejne wylewy, napad padaczki. Ciężka reakcja alergiczna. Całkowita utrata smaku. Przypadek niejasnych zaburzeń czucia. Mimo to nadal się szczepią, bo chcą znowu podróżować. A teraz chcą szczepić dzieci, które nie są zagrożone przez Coronę. Mimo, że mieliśmy i nadal mamy bardzo bliski kontakt z osobami chorymi na Covid, nikt z naszego zespołu nie zachorował. A na początku epidemii nie wiedzieliśmy nawet, że pacjenci mają Coronę i leczyliśmy ich bez ochrony. Nasza praktyka nigdy nie była przeciążona, jak to bywa podczas epidemii grypy. Wręcz przeciwnie: w zeszłym roku siedzieliśmy i nudziliśmy się. Strach trzymał pacjentów w domu. Teraz nie widzimy prawie żadnych przypadków korony, ale coraz więcej: zaburzenia lękowe, depresja, zaburzenia obsesyjno-kompulsywne, samotność, lęki egzystencjalne, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Niewielu naszych pacjentów zmarło, bez wyjątku są to osoby po 80. roku życia z licznymi wcześniejszymi chorobami. Osobiście obawiam się przyszłości, społecznych i gospodarczych konsekwencji całkowicie błędnej polityki Corony. Osoby zdrowe będą przymusowo badane, osoby zaszczepione nie będą mogły spotykać się z osobami nieszczepionymi. Nieszczepieni będą dalej karani izolacją w domach opieki. Szczepienia są nam sprzedawane jako zbawienie. Przerażające jest to, jak szybko społeczeństwo zmieniło się w społeczeństwo o cechach dyktatorskich. Jako lekarz nie możesz już publicznie wyrażać swoich opinii bez narażania się na restrykcje.Mam już dość serdecznie dość
Doręczyciel
rok temu
Jest bezpieczny, ale tylko z listonoszem.
Sprawdziłem
rok temu
Tak bezpieczny, ale tylko na pieska !
ździś
rok temu
Seks to podstawa życia,teraz dopiero się o tym mówi?
Gost
rok temu
Przestańcie te głupoty pisać, covid jest tak samo groźny jak katar, to media reżimowe zrobiły z tej śmiesznej choroby potwora na użytek rządzących psychopatów. Do dziś nie spotkałem chorego na covida, czy jak go tam zwą. Covid to władza absolutna, to broń do walki z nami, już czwartą falę projektują na jesień.
Pytanie
rok temu
Czy podczas stosunku oralnego muszę mieć założoną maseczkę?
Adam
rok temu
6 w czasie pandemii bez pocałnków i bez dotykania, w grę wchodzi wyłącznie penetracja od tyłu.
Antysimon
rok temu
Jaki ten portal jest żałosny...
Wierzaca
rok temu
Nie ma żadnej pandemi to jest straszenie ludzi żeby doprowadzić do depopulacji ludności na świecie bo jest za dużo ludzi i trudno nimi rządzić ,pisze o tym ze nie będzie można kupować ani sprzedawać w Piśmie świętym proszę poczytać rozdział 13,trzeba modlić się o nawrócenie wszystkich grzeszników i księży bo diabeł kusi wszystkich i chce posiąść ziemie i dusze ludzkie i o nawrócenie Billa Gatesa żeby wszystkie pieniądze rozdał biednym ludziom i zaprzestał na rękę temu Bóg nie wybaczy, nawrócenie jest potrzebne i modlitwa różańcowa codziennie na różańcu do Maryji ona nam pomoże
alex
rok temu
No to mamy nowe obostrzenie-zakaz seksu.
Jcnd
rok temu
Wystarczy być wiernym.
marek11
rok temu
Niech ci pseudo eksperci milczą.Wstydem jest branie kasy za bzdury.
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić