"Czapki, szaliki, rękawiczki i termos". Wiosna? Jeszcze nie tym razem

2

Pierwsze dni kalendarzowej wiosny wskazują, że śnieżyce i ujemne temperatury poszły w zapomnienie. Ten scenariusz nie jest aktualny dla terenów górskich. W Karkonoszach "warunki zimowe, (...) czapki, szaliki, rękawiczki i termos z czymś ciepłym" - podaje na platformie X miejscowy Park Narodowy.

"Czapki, szaliki, rękawiczki i termos". Wiosna? Jeszcze nie tym razem
Karkonoski Park Narodowy nawiedziła zima, trzeba być gotowym na trudne warunki (Facebook, Karkonoski Park Narodowy)

Kalendarzowa wiosna zawitała do Polski 21 marca. Pogoda zdaje się nadążać za agendą i nad większością kraju coraz śmielej zaczyna górować słońce. Od początku tygodnia zmieniła się konfiguracja układów barycznych – w konsekwencji nad Wisłę napływa coraz cieplejsze powietrze.

Temperatury też są coraz przyjemniejsze. W niemal całym kraju w trakcie dnia utrzymuje się ponad 10 stopni Celsjusza. Są jednak regiony, do których wiosenna pogoda dociera bardzo powoli. I to nie jest coś dziwnego, bo w górach wiosna zawsze przychodzi z opóźnieniem.

W Karkonoszach zimowa aura ma się świetnie. Pomimo dodatnich temperatur w dzień, w nocy nadal występują przymrozki. Pokrywa śnieżna cały czas utrzymuje się, zwłaszcza na terenach górskich. Ostatnie dni były pod tym względem bardzo intensywne, a śnieg znów dopisał.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Powódź błyskawiczna we Włoszech. Paraliż na północy kraju

W materiale wideo załączonym w poście na platformie X (Twitter) Karkonoskiego Parku Narodowego (KPN) wiatr rozgania tabuny śniegu. Co prawda niebo jest niemal bezchmurne i słońce świeci bardzo przyjemnie. Ale zima nie odpuściła. KPN przestrzega jednak przed lekceważeniem "górskiej pogody".

Trwa ładowanie wpisu:twitter
Przełęcz Karkonoska dziś rano. Warunki są znów zimowe. Konieczne są dziś w Karkonoszach czapki, szaliki, rękawiczki i termos z czymś ciepłym - przestrzega wpis na oficjalnym profilu KPN w platformie X.

Taka pogoda ma się utrzymać przynajmniej do świąt Wielkanocnych. Miłośnicy snowboardu, nart i innych sportów na śniegu mogą więc być spokojni. W górach są warunki do szusowania, a śniegu nie brakuje. Takiej zimy już w Polsce w zasadzie nie ma, tylko w górach.

Karkonoski Park Narodowy to rozległy teren o powierzchni ponad 5951 hektarów w województwie dolnośląskim. "Swoim zasięgiem obejmuje Główny Grzbiet Karkonoszy od zachodnich stoków Mumlawskiego Wierchu na zachodzie po Przełęcz Okraj na wschodzie. W skład Parku wchodzi również enklawa Wodospadu Szklarki" - czytamy na stronie zpppn.pl.

Autor: BAN
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić