Czarna seria wypadków w Bydgoszczy. Policja ostrzega: z tramwajem nie wygrasz!

10

Fordon, największa dzielnica Bydgoszczy, od jakiegoś czasu jest czarnym punktem na mapie wypadków. Komendant tamtejszej policji spotkał się z mieszkańcami, aby porozmawiać o możliwościach rozwiązania tej niepokojącej sytuacji.

Czarna seria wypadków w Bydgoszczy. Policja ostrzega: z tramwajem nie wygrasz!
W Bydgoszczy w ostatnim czasie doszło do kilku tragicznych wypadków z udziałem tramwajów (PAP, Tytus Żmijewski)

Jak wynika z policyjnych statystyk, w latach 2021 - 2023 na ulicach Fordonu doszło do 68 dramatycznych zdarzeń drogowych. W zeszłym roku zginęła jedna osoba - informuje "Gazeta Pomorska".

Za nami zaledwie kwartał 2024 r. a już w tym rejonie śmierć w wyniku wypadków poniosły dwie osoby. W marcu 8 osób było rannych, w lutym 6 a w styczniu 7.

Z tramwajem nie wygrasz

Głównym problemem, na jaki zwracali uwagę organizatorzy spotkania, były pojazdy komunikacji miejskiej i ich gabaryty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Tragiczny wypadek w Bydgoszczy. 15-latka zginęła pod kołami tramwaju
Autobus waży kilkanaście ton, a sama masa własna tramwaju to 40 ton. Zatrzymać taką masę wymaga niesamowitej energii i również długiej drogi hamowania - zaznaczał Piotr Bojar, prezes Miejskich Zakładów Komunikacyjnych i biegły sądowy.

Kilkudziesięciu mieszkańców zebranych na spotkaniu obejrzało spot "Z tramwajem nie wygrasz", gdzie przestawiono parę sytuacji potrąceń przez tramwaj. Bo to, że piesi mają pierwszeństwo na przejściu, nie znaczy, że mogą na nie bezrefleksyjnie wtargnąć.

Przepisy, które stanowią o tym, że pieszy ma pierwszeństwo na przejściu przed innymi pojazdami, obowiązują już od kilku lat. Nadal jednak obowiązuje przepis, zakazujący wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. To, że ma pierwszeństwo, nie oznacza, że może przechodzić bez rozejrzenia się - mówił cytowany przez pomorska.pl podkom. Remigiusz Rakowski, specjalista zespołu ds. profilaktyki społecznej Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy.

W Bydgoszczy w ostatnim czasie doszło do kilku tragicznych wypadków z udziałem tramwajów. 18 kwietnia pod tramwaj na ulicy Fordońskiej została wepchnięta 15-latka. Dziewczyna zginęła na miejscu.

26 stycznia tramwaj śmiertelnie potrącił 75-latkę na przejściu przez torowisko. Dwa tygodnie wcześniej tramwaj w innym miejscu śmiertelnie potrącił 14-latkę, która miała przechodzić przez przejście, wpatrując się w ekran telefonu.

Autor: EWS
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić