Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Koniec wątpliwości

25

Boże Ciało to bardzo ważne święto w Kościele katolickim. Tego dnia Polacy mają wolne od pracy. Czy wówczas trzeba iść na mszę i procesję? Wszelkie wątpliwości rozwiewa prawo kościelne.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Koniec wątpliwości
Procesja Bożego Ciała w Grójcu (Wikimedia)

Boże Ciało każdorazowo obchodzone jest w czwartek, który wypada po oktawie uroczystości Zesłania Ducha Świętego. Pełna nazwa święta to Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Tym razem Boże Ciało wypada 8 czerwca. Jedną z tradycyjnych form celebrowania tej uroczystości są barwne procesje do czterech ołtarzy.

Czy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to święto nakazane? Odpowiedź na to pytanie została zawarta w Kodeksie Prawa Kanonicznego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Sonda z okazji Dnia Dziecka

W tym kodeksie widnieje informacja, że Boże Ciało należy do kanonu świąt nakazanych. W związku z tym 8 czerwca wierni "są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego". Taki zapis pojawił się w kanonie 1247 KPK.

Boże Ciało. Czy trzeba iść na procesję?

Istotnym elementem celebrowania Bożego Ciała w Kościele katolickim są uroczyste procesje. Odbywają się one zarówno w miastach, jak i na wsiach. Wierni udają się do czterech ołtarzy, które symbolizują cztery strony świata.

W niektórych miejscowościach uczestnicy procesji zakładają charakterystyczne stroje ludowe. Dziewczynki natomiast posypują drogę kwiatami.

Procesje z okazji Bożego Ciała zazwyczaj rozpoczynają się bezpośrednio po mszy świętej. Co istotne, nie ma obowiązku uczestnictwa w takich pochodach. Warto jednocześnie podkreślić, że pojawienie się na procesji nie zdejmuje z katolików nakazu uczestnictwa we mszy świętej z okazji Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa.

Autor: MDO
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić