A.M.| 

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Na czym polega to święto?

2

11 czerwca będziemy obchodzić w Polsce święto Bożego Ciała. Na terenie całego kraju ulicami przejdą barwne procesje. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, na czym polegają te wyjątkowe obrzędy.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Na czym polega to święto?
Procesja Bożego Ciała (PAP, Darek Delmanowicz)

Boże Ciało to potoczna nazwa święta w Kościele katolickim o pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. By uczcić Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Święto zostało ustanowione w 1246 roku dla diecezji Liège na terenie dzisiejszej Belgii, następnie zostało przeniesione na kolejne regiony.

Za nieodłączny element święta uważane są procesje, przechodzące ulicami miast. Wcześniej przygotowywane są cztery ołtarze, które znajdują się na drodze procesji. Ołtarze odwołują się do czterech Ewangelii Łukasza, Marka, Mateusza oraz Jana, a przy każdym z nich wierni słuchają jej fragmentów.

Boże Ciało 2020 - kiedy wypada uroczystość?

Boże Ciało należy do tzw. świąt ruchomych, co oznacza, że nie ma stałej daty w kalendarzu. Zawsze jest to jednak czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, 60 dni po Wielkanocy. W tym roku uroczystość wypada w czwartek 11. czerwca.

Boże Ciało to święto radosne. W przeciwieństwie do procesji przeprowadzanych w Wielki Czwartek mają one charakter dziękczynny. Śpiewane są także pieśni o Najświętszym Sakramencie, a dzieci posypują drogę kwiatami.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało to święto nakazane. Kościół nakłada na swoich wiernych obowiązek uczestniczenia tego dnia w nabożeństwie. To także dzień wolny od pracy.

Zobacz także: Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje do kościołów i obywateli
Oceń jakość naszego artykułu:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Zobacz także:
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem stronyKliknij tutaj, aby wyświetlić