o2 - Serce Internetu
Sprawdzamy pogodę dla Ciebie...
  • QUIZY
Wróć na
A.M.
|

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Na czym polega to święto?

1
Podziel się

11 czerwca będziemy obchodzić w Polsce święto Bożego Ciała. Na terenie całego kraju ulicami przejdą barwne procesje. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, na czym polegają te wyjątkowe obrzędy.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Na czym polega to święto?
Procesja Bożego Ciała (PAP, Darek Delmanowicz)
bEDrqMRN

Boże Ciało to potoczna nazwa święta w Kościele katolickim o pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. By uczcić Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Święto zostało ustanowione w 1246 roku dla diecezji Liège na terenie dzisiejszej Belgii, następnie zostało przeniesione na kolejne regiony.

Za nieodłączny element święta uważane są procesje, przechodzące ulicami miast. Wcześniej przygotowywane są cztery ołtarze, które znajdują się na drodze procesji. Ołtarze odwołują się do czterech Ewangelii Łukasza, Marka, Mateusza oraz Jana, a przy każdym z nich wierni słuchają jej fragmentów.

Boże Ciało 2020 - kiedy wypada uroczystość?

Boże Ciało należy do tzw. świąt ruchomych, co oznacza, że nie ma stałej daty w kalendarzu. Zawsze jest to jednak czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, 60 dni po Wielkanocy. W tym roku uroczystość wypada w czwartek 11. czerwca.

bEDrqMRP

Boże Ciało to święto radosne. W przeciwieństwie do procesji przeprowadzanych w Wielki Czwartek mają one charakter dziękczynny. Śpiewane są także pieśni o Najświętszym Sakramencie, a dzieci posypują drogę kwiatami.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało to święto nakazane. Kościół nakłada na swoich wiernych obowiązek uczestniczenia tego dnia w nabożeństwie. To także dzień wolny od pracy.

bEDrqMRV
Zobacz także: Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje do kościołów i obywateli
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEDrqMSq
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
mini-strant
rok temu
XXI wiek , środek Europy !!!
Oferty dla Ciebie
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić