Wróć na
A.M.
|

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Na czym polega to święto?

1
Podziel się

11 czerwca będziemy obchodzić w Polsce święto Bożego Ciała. Na terenie całego kraju ulicami przejdą barwne procesje. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, na czym polegają te wyjątkowe obrzędy.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Na czym polega to święto?
Procesja Bożego Ciała (PAP, Darek Delmanowicz)
bCNSHcut

Boże Ciało to potoczna nazwa święta w Kościele katolickim o pełnej nazwie Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. By uczcić Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Święto zostało ustanowione w 1246 roku dla diecezji Liège na terenie dzisiejszej Belgii, następnie zostało przeniesione na kolejne regiony.

Za nieodłączny element święta uważane są procesje, przechodzące ulicami miast. Wcześniej przygotowywane są cztery ołtarze, które znajdują się na drodze procesji. Ołtarze odwołują się do czterech Ewangelii Łukasza, Marka, Mateusza oraz Jana, a przy każdym z nich wierni słuchają jej fragmentów.

Boże Ciało 2020 - kiedy wypada uroczystość?

Boże Ciało należy do tzw. świąt ruchomych, co oznacza, że nie ma stałej daty w kalendarzu. Zawsze jest to jednak czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, 60 dni po Wielkanocy. W tym roku uroczystość wypada w czwartek 11. czerwca.

bCNSHcuv

Boże Ciało to święto radosne. W przeciwieństwie do procesji przeprowadzanych w Wielki Czwartek mają one charakter dziękczynny. Śpiewane są także pieśni o Najświętszym Sakramencie, a dzieci posypują drogę kwiatami.

Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła?

Boże Ciało to święto nakazane. Kościół nakłada na swoich wiernych obowiązek uczestniczenia tego dnia w nabożeństwie. To także dzień wolny od pracy.

Długi weekend, procesje i pielgrzymki. Szumowski apeluje do kościołów i obywateli

bCNSHcuW
Źródło:
o2pl
KOMENTARZE
(1)
mini-strant
2 miesiące temu
XXI wiek , środek Europy !!!
Najnowsze komentarze (1)
mini-strant
2 miesiące temu
XXI wiek , środek Europy !!!
Wystąpił problem z wyświetleniem strony Kliknij tutaj, aby wyświetlić